Kachny s rozcuchaným peřím


Je to chromá kachna, sedící kachna nebo jen mrtvá kachna ve vodě? Tsunami důsledků nyní postihuje Brusel a mnoho jeho přisluhovačů, jak ho příliv událostí pomalu potápí.


Preambule

V posledních týdnech a měsících byli světoví lídři svědky šílenství, všichni se pokoušeli překonat jeden druhého, když zaujali své postoje proti Rusku a jakémukoli národu, který ho podporuje. Mezi světovými hlavními městy však existují značné názorové rozdíly, přičemž bylo učiněno nesčetné množství rozhodnutí týkajících se množství navrhovaných opatření. Tento článek se bude zabývat jak navrhovanými projekty, tak výsledky, které přinesly.

Kachny v řadě

Vzhledem k tomu, že současný konflikt trvá roky, lídři tak různorodých entit, jako jsou NATO, USA, EU, UK a OSN, dostali spoustu času jak na to, aby napsali své scénáře a nacvičili je dlouho předtím, než Moskva zahájila svou zvláštní vojenskou operaci na Ukrajině. Klíčovým aspektem, který je všechny spojoval, bylo nejen to, že organizace, ale i jejich členové museli být na stejné stránce, když přišel čas jednat. Pro USA, OSN a Velkou Británii to bylo poměrně jednoduché. Nabitá média věděla, co říci, a byla připravena celou dobu bezvýhradně podporovat agendu svých vlád. Evropa však byla velmi odlišná nabídka.

Kachny z řady

Jak každý ví, Evropa je mozaikou národů, množstvím lidí, kteří dělají starý kontinent tím, čím je. EU si může myslet, že jí vládne po celá desetiletí, ale současná ekonomická a politická situace byla prvním zátěžovým testem pro Brusel, staré aliance a nedůvěře k transatlantické politice, což znamená, že některé národy byly mnohem méně vstřícné k panevropským plánům než jiné.

Kukačka v hnízdě

Nejenže Evropa se skládá ze států, které nominálně spadají pod kontrolu EU, ale i Brusel je také velmi pod vlivem Washingtonu. Tím se nejen konzultují důležitá rozhodnutí s USA, ale také se zajišťuje, aby politika EU upřednostňovala americké zájmy. Vzhledem k tomu, že Washington má od konce druhé světové války obrovskou diplomatickou i vojenskou přítomnost na celém kontinentu, je schopen relativně beztrestně vyvíjet pákový efekt a tlak. Ať už jde o hackování telefonu Merkelové nebo rozsekávání bývalé Jugoslávie na kusy, nezdá se, že i když strýček Sam dělal, co se mu zlíbí, že by se mnoha evropským vůdcům nelíbil.

Labuť černá

Krize ve východní Evropě není jedinou starostí, které čelí jak země, tak transkontinentální organizace. Vzhledem k tomu, že následky pandemie stále způsobují problémy s dodávkami, velmi suché léto v celé Evropě a USA přináší zmatek v zemědělství a dopravě, a také se začíná projevovat recese, existuje celá řada dalších problémů, které v příštích několika letech nevěstí nic dobrého.

Mimo hnízdo

Ne každý v Evropě je součástí EU nebo NATO, Srbsko je něco jako ostrov, je obklopeno jinými národy, které přijímají rozkazy z dálky. Bez ohledu na poněkud odlišný postoj Bělehradu ve srovnání s většinou ostatních evropských zemí se Brusel stále pokouší tlačit na nečlenský stát, aby jednal proti Moskvě. Maďarsko také naštvalo von der Leyenovou a její klub tím, že odmítlo podpořit Kyjev zbraněmi, Budapešť je nyní mnoha způsoby ohrožována svými údajnými bratry po celé Evropě.

Podivný pták

Zatímco se evropské národy hrnou, aby pomohly užitečnému americkému idiotovi v Kyjevě, nejpodivnějším ptákem ze všech je Moldavsko. Stejně jako Srbsko není ani členem NATO, ani EU (ačkoliv je od června oficiální kandidátskou zemí), přesto buší do západního bubnu silněji než většina ostatních. Stejně jako u jiných malých národů hraničících s Ruskem rozčiluje Moskvu, že při každé příležitosti se pokouší připojit k transatlantické rétorice. Zatímco země se po rozpadu Sovětského svazu odtrhla od Rumunska, stát Podněstří se zase odtrhl od kontroly Kišiněva, toto území bylo velmi promoskevské a byly tam rozmístěny ruské mírové jednotky. Vlna za vlnou protestů otřásá zemí v poslední době, ale i když je vláda země nejistá, nadále zhoršuje velmi napjatou situaci.

Mrtvé kachny?

Tak co s tím vším? Kam se poděla Evropa a kolektivní Západ?

První zbraně, které západní establishment použil, byly sankce, které jsou dnes jako voda na hřbetě ruské kachny, zatímco pomalu potápí ty, kteří je používají. Tyto účinky dosud způsobují rozpory mezi členskými státy EU a také mezi Evropou a Amerikou, která chce, aby hlavní města starého kontinentu plnila její příkazy. Jak se začínají projevovat účinky již přijatých opatření, objeví se nejen skutečné rozkoly mezi národy, ale také mezi vládami a veřejností, která trpí důsledky chvástání svých vládců.

Bude peří létat?

Jak se EU vypořádá s vnitřními spory, které byly v posledních několika letech zpětným rázem, se teprve uvidí, avšak Paříž s Berlínem jsou již na kordy. S Maďary stojícími pevně tváří v tvář kritice Bruselu a veřejností čelící rostoucím cenám energií, je zřejmé, že existuje napětí, které nebude ani zmírněno, ani vyřešeno tím, že Brusel strčí veslo dovnitř. Navíc vzhledem k tomu, že existuje propast rozdílů mezi politickými postoji, veřejnou kapsou a potenciální bolestí v budoucnu, demonstrace a občanské nepokoje budou postupem času stále běžnější. Jak se lidé, jejich vlády a potažmo jejich evropští páni hodlají s těmito otázkami vypořádat, se teprve uvidí, ale zdánlivá harmonie a klid života v EU může brzy náhle skončit.

Shrnutí

V současné době se odehrává celá řada událostí, ale pouze jedna je obviňována z nemoci, která den ode dne více sužuje Západ. Hrozící recese a přetrvávající dopady pandemie stále zatěžují ekonomiky. Události Černé labutě, jako jsou ty, které vidíme dnes, jsou nešťastné a vzácné události, ale s tím, jak se Západ pokouší přeletět nad kukaččím hnízdem ve stejnou dobu, kdy se to všechno děje, se velmi obtížné období v naší historii mnohem zhoršuje.

Po celá desetiletí moc sklouzávala z lidu do rukou několika vyvolených, ale vzhledem k tomu, že tato hrstka to přehnala a ztratila kontrolu nad důsledky, možná přichází doba, kdy lidé vezmou věci do vlastních rukou. Soudržnost mezi veřejnými, národními, mezinárodními a nadnárodními orgány se může náhle přerušit, miliony lidí, kteří podporují svou zemi, již nebudou podporovat ty, kteří jim vládnou.

V uplynulém roce došlo k obrovským změnám jak na Východě, tak na Západě, ale se změnami, které se Západ pokusil vnutit Východu, to bude Západ, kdo se bude muset změnit, nemá-li se stát sedící kachnou v důsledku svého vlastního protiprávního jednání.




1 komentář:

  1. Není to špatné podobenství, zvláště pak s navazujícím článkem. Pobavilo - tedy pokud je na těch faktech vůbec něco zábavného.

    OdpovědětVymazat