Stávka vyhlášená na den 27. 11. řádně nazdvihla vládní politiky. A není divu. Opět se ukázalo, že nemalé množství Čechů je prostě jen nenažraných a evropské hodnoty jsou jim zcela cizí. Copak nikdo neposlouchal pana prezidenta?Ladislav Pokorný
Stávka v dějinách vždy způsobila, že vládní politici neměli klid na svou práci a museli se zabývat nesmysly, které jim předkládali nespokojenci z těch či oněch kruhů. Domnívali jsme se, že v 21. století se už v naší demokracii takových excesů obávat nemusíme. Bohužel jsme se trpce zklamali. Partička proruských dezolátů a antisystémových živlů pod taktovkou Okamury, Babiše a Rajchla opět dokázala zmanipulovat tápající občany a 27. listopadu se dočkáme dalšího trapného pokusu zvrátit naše směřování k liberální demokracii a prosperující progresivní společnosti.
Celá věc by byla k smíchu, kdyby neměla potenciál způsobit značné národohospodářské škody. Copak kdyby stávkovali jen učitelé, ti stejně nedělají nic podstatného, ani když nestávkují, ale alarmující je to v případě zaměstnanců v průmyslu a ve službách. Copak se mají za této vlády špatně? Poslouchali dobře pana prezidenta Pavla, když při svém projevu 28. října zkonstatoval, že jsme součástí nejsilnějšího obranného uskupení na světě a že v něm máme rovnocenný hlas? Že jsme součástí Evropské unie, která nám dává příležitosti, jaké jsme nikdy neměli? Že společný evropský trh nám dal konečně práci? Že společná evropská pravidla nám garantují nezávadnost zboží a potravin, které se k nám dovážejí? Tak proč proboha stávkují?
Celá řada našich občanů si možnosti pracovat neváží, jinak by totiž nestávkovali. Neváží si ani kvalitních potravin, které se k nám dodávají, a to navíc za ceny, kterým by v Polsku či v Německu obyvatelé odmítali uvěřit. To ostatně vtipně glosoval i sám premiér Petr Fiala ve svém tak populárním videu, v němž občanům objasnil, jak se liší ceny a velikost balení u nás a v Německu. Uvědomili si stávkující, že mohou volně cestovat? A studovat? A že to není žádný Brusel, který rozhoduje o nás bez nás, jak správně pan prezident podotkl? Vždyť všechna nařízení a veškerou legislativu, kterou nám Evropská unie vylepšuje život, schvalují naši poslanci a schvalují ji v našem zájmu. A všimli si stávkující, jak je Česká republika v zahraničí slyšet? Jak náš hlas dokázal zajistit nákup exkluzivních stíhaček a jak jsme se dokázali svými příspěvky podílet na ukrajinském vítězství nad Ruskem, které užuž přijde? Asi ne, jinak by totiž takhle neškodili.
Copak si tito nezodpovědní občané neuvědomují, jak razantně jsme se dokázali odstřihnout od ruských energií? Pravda, ministr Síkela přiznal, že v současné době jsme se odstřihli poněkud méně výrazně, ale současně dodal, že kdybychom chtěli, tak bychom se mohli odstřihnout mnohem výrazněji. Jen si s Putinem hrajeme, ale závěrečný úder bude tvrdý...
Stávka zcela pochopitelně pobouřila celou řadu vládních politiků, někteří z nich si nad hloupostí určité části našich občanů už téměř zoufají. „Učitelé jsou na tom velmi dobře, 130 % průměrného platu je hodně,“ konstatoval ministr Výborný. A v budoucnu se jistě těch 130 % učitelé dočkají, je to jen otázka pouhých několika let, dodáváme my, abychom tvrzení pana ministra podpořili. Premiér Petr Fiala si servítky rovněž nebral: „Stávka je neodůvodněná. Odbory jednají nezodpovědně a pokračují v konfrontační politice.“ Ministr Jurečka rovnou prohlásil, že důvodům vyhlášení stávky nerozumí. Neměly by se odbory trochu zamyslet samy nad sebou, když nedokáží stávku ani srozumitelně vysvětlit?
Buďme však objektivní: je opravdu těžké důvodům stávky porozumět. České republice se daří. Penze byly letos valorizovány a jen kvůli stovkám a tisícům dopisů, které posílali důchodci premiéru Fialovi a v nichž žádali, aby vláda byla rozpočtově zodpovědná a nevalorizovala příliš, nebyly valorizovány výrazněji. Podařilo se rozmrazit platy ústavních činitelů. Vláda nikoho nenechala padnout a v případě těch zanedbatelných několika stovek podniků a firem, které ukončily činnost, by si jejich vedení mělo opravdu výrazně sáhnout do svědomí, jestli udělalo vše, co udělat mělo. Vláda zastropovala ceny energií, jak známo, jako jedna z prvních v celé Evropě a navíc tím nejoptimálnějším způsobem. Růst cen energií v příštím roce predikoval premiér Petr Fiala v řádu jednotek procent. Ceny potravin a spotřebního zboží vláda pravidelně kontroluje a příležitostně porovnává s cenami v sousedním Německu. Poté vždy vydá zprávu, která občanům vše dostatečně objasní.
Nebude na škodu připomenout i to, co sama vláda nezdůrazňuje, ačkoli by mohla. Jen díky vládě Petra Fialy v České republice neproběhl žádný útok všežravých kobylek, Českou republiku nepostihla epidemie dýmějového moru a v neposlední řadě je třeba objektivně konstatovat, že v České republice nedošlo k žádnému výbuchu sopky. Snad netřeba dodávat, že u nás díky vládě Petra Fialy ještě pořád nevládne Putin.
Stávka se pak samozřejmě ve světle těchto skutečností jeví jako nezodpovědný pokus destabilizovat situaci naší demokratické společnosti. Je jen na nás, kteří cítíme zodpovědnost, jak se k celé věci postavíme. A pokud by se situace měla vymknout z rukou, pak je potřeba povolat k ochraně naší demokracie ministra vnitra Rakušana, protože ohrožení liberální demokracie u nás dopustit opravdu nemůžeme, zvlášť když se máme, jako jsme se nikdy neměli...
Autor to vystihl naprosto přesně, má ve všem pravdu. O vážných věcech se přece nikdo nemůže vyjadřovat ironicky.
OdpovědětVymazatO tom nelze pochybovat.
Vymazat