Kdo zvítězí ve 3. světové válce?

David z Moravy
Totální válka mezi největšími světovými mocnostmi, která změnila mezinárodní uspořádání, definovala předchozí světové války.
Totální válka mezi největšími mocnostmi současnosti – Ruskem, Čínou a USA – znamená jaderný armagedon, kde nejsou vítězové a pouze poražení.

To se může stát, i když si to nikdo nepřeje, ale není to nejpravděpodobnější výsledek.

3. světová válka pravděpodobně nebude přímou kinetickou válkou mezi USA, Ruskem a Čínou. Místo toho se konflikt bude odehrávat na různých úrovních – zástupné války, ekonomické války, finanční války, kybernetické války, biologické války, popřitelné sabotáže a informační války. V tomto smyslu je 3. světová válka již v plném proudu, i když si to většina neuvědomuje.
Níže se podívám na sedm domén, na kterých se hraje 3. světová válka, a analyzuji, která strana má výhodu.

Doména #1: Finanční válka

Finanční válka se týká použití finančních metod jako strategie k dosažení vojenských nebo politických cílů.

Jedním z běžných nástrojů finanční války je uvalování sankcí nebo embarg. To může zahrnovat zmrazení aktiv, omezení obchodu nebo omezení přístupu k mezinárodním finančním systémům. Cílem je poškodit ekonomiku cíle a oslabit jeho schopnost provádět určité politiky nebo akce.

Uvalení kontroly na pohyb kapitálu a investic může také sloužit jako zbraň ve finanční válce. To by mohlo zahrnovat omezení zahraničních investic do určitých sektorů nebo omezení schopnosti zahraničních investorů vybírat své prostředky.

Vezměme si například kroky americké vlády po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.Americká vláda zahájila svou nejagresivnější kampaň finanční války vůbec. Rusko, které dokonce přesáhlo Írán a Severní Koreu, je nyní nejvíce sankcionovaným státem na světě.

“Toto je finanční jaderná válka a největší sankční událost v historii,” řekl bývalý úředník ministerstva financí. Pokračoval slovy: “Rusko se za méně než dva týdny stalo součástí globální ekonomiky největším cílem globálních sankcí a finančním vyvrhelem.”

Zde je stručný přehled toho, co se stalo:

  • Vlády USA a Evropy zmrazily ruské dolarové a eurové rezervy – nahromaděné úspory národa – v hodnotě kolem 300 miliard dolarů.
  • Vykopli ruské banky ze SWIFTu, systému pro zasílání mezinárodních bankovních převodů.
  • Hromada západních společností opustila Rusko a zakázala průměrným ruským občanům používat jejich platformy.
  • Populární kryptoměnová burza Coinbase zablokovala přes 25 000 účtů spojených s Ruskem.
  • Visa, MasterCard a American Express odstranily Rusko ze svých sítí.

To je jen několik příkladů toho, jak NATO & Friends odřízlo Rusko od globálního finančního systému ovládaného USA.

Země BRICS+ se sice snaží vybudovat paralelní mezinárodní finanční systém, ale ten ještě není připraven na hlavní vysílací čas. Ve finanční válce má dnes NATO & Friends jasnou výhodu, ačkoli BRICS+ ji narušuje.

Výsledek: Advantage NATO & Friends

Doména #2: Ekonomická válka

Země se mohou zapojit do hospodářské války tím, že budou kontrolovat přístup ke strategickým komoditám, jako je ropa, plyn, prvky vzácných zemin (REE) a hlavní obchodní cesty. Země může vyvíjet ekonomický tlak na ostatní tím, že omezí přístup k těmto zdrojům nebo ovlivní jejich ceny.

BRICS+ dominuje strategickým komoditám.
Vezměte si například Rusko.
Politici a média v USA se Rusku často vysmívají jako nic jiného než „čerpací stanici s jadernými zbraněmi“, což je nepřesné kreslené vyobrazení.

Rusko je největším světovým vývozcem zemního plynu, řeziva, pšenice, hnojiv a palladia (zásadní součást automobilů). Je druhým největším vývozcem ropy a hliníku a třetím největším vývozcem niklu a uhlí. Rusko je významným producentem a zpracovatelem uranu pro jaderné elektrárny. Obohacený uran z Ruska a jeho spojenců dodává elektřinu do 20 % domácností v USA. Kromě Číny Rusko produkuje více zlata než kterákoli jiná země, což představuje více než 10 % celosvětové produkce.

Toto je jen hrstka příkladů. Existuje mnoho strategických komodit, kterým Rusko dominuje. Stručně řečeno, Rusko není jen ropná a plynárenská velmoc, ale také komoditní velmoc.

Pak jsou tu REE. Mnozí neznají REE, sbírku 17 neznámých prvků v periodické tabulce, navzdory jejich nepostradatelné roli v moderním životě. Stručně řečeno, americká armáda a američtí spotřebitelé jsou zcela závislí na těchto obskurních prvcích.

Čína kontroluje přibližně 60 % produkce POZ a 95 % zpracování POZ. Peking také spotřebovává asi 67 % celosvětové dodávky PZP. Nikdo nemůže vážně zpochybnit čínský monopol na výrobu vzácných zemin, protože dokáže udržet nižší ceny déle, než dokáže jakýkoli konkurent zůstat solventní.

Pak je tu Írán, který dominuje Hormuzskému průlivu, nejdůležitějšímu energetickému koridoru světa. Podle amerického úřadu pro energetické informace prochází přes úžinu každý den více než 40 % celosvětového vývozu ropy (kolem 21 milionů barelů). Díky své velící geografii a odborným znalostem v nekonvenčním a asymetrickém válčení může Írán uzavřít úžinu a nikdo s tím moc nenadělá.

Cílem je vyrovnat podmínky hry proti nadřazenému nepříteli pomocí rojů sebevražedných motorových člunů naložených výbušninami, nízko letících letadel nesoucích protilodní střely, námořní miny a pozemní protilodní balistické střely, mimo jiné levné, ale vysoce účinná opatření.

Analytici se domnívají, že by trvalo týdny, než by jej americká armáda znovu otevřela, ale nikdo neví, zda se jim to podaří. Vojenští stratégové o této situaci věděli desítky let. Nikdo ale nenašel realistický způsob, jak neutralizovat íránskou moc nad průlivem. Je to geopolitický trumf Íránu. V Rudém moři íránští spojenci v hnutí Houthi v Jemenu nedávno zastavili lodní dopravu v tomto životně důležitém ekonomickém koridoru pro všechna izraelská, americká a britská plavidla.

Když to dáte všechno dohromady, BRICS+ má výhodu v ekonomické válce.

Výsledek: Advantage BRICS +

Doména #3: Kybernetická válka

Kybernetická válka označuje použití digitálních útoků jedním národem k narušení počítačových systémů druhého, často s cílem způsobit poškození, narušení nebo strach.

Tyto útoky mohou cílit na různá odvětví, včetně vládních sítí, finančních systémů a veřejných služeb, jako je dodávka elektřiny a vody. Například úspěšný kybernetický útok na elektrickou síť by mohl miliony lidí nechat bez elektřiny nebo čisté vody.

Další formou kybernetické války je útok na národní finanční infrastrukturu, jako jsou banky nebo burzy, prostřednictvím kybernetických prostředků. Takové útoky mohou narušit ekonomickou stabilitu, vytvořit nejistotu a potenciálně vést ke značným finančním ztrátám.

Cíle kybernetické války se mohou lišit od krádeže citlivých informací, způsobení ekonomických škod, narušení základních služeb nebo vytváření chaosu a paniky mezi obyvatelstvem.

Kybernetická válka může být stejně škodlivá jako tradiční válka, ale je často levnější, méně riskantní a může být vedena anonymně a na dálku. To z něj činí atraktivní možnost pro národy, které chtějí způsobit škodu a zároveň minimalizovat riziko přímé konfrontace.

Očekávám, že kybernetická válka bude s vývojem 3. světové války prominentní.

NATO & Friends a BRICS+ jsou zkušení v kybernetické válce. Nevidím však, že by obě strany měly rozhodující výhodu.

Výsledek: Nejistý

Doména #4: Informační válka

Informační válka zahrnuje řadu taktik zaměřených na ovlivnění, narušení nebo korumpování informačního prostředí s cílem ovlivnit rozhodovací proces protivníka, podkopat důvěru v instituce nebo ovlivnit veřejné mínění. Jeho cílem je ovlivnit výsledky jak na bojišti, tak ve veřejném mínění.

Tento typ válčení využívá šíření falešných a zavádějících narativů, propagandy a psychologických operací k vytváření zmatku, rozsévání neshod a manipulaci s vnímáním. Informační válka může ovlivnit volby, utvářet veřejné mínění o kritických otázkách a dokonce podněcovat násilí nebo sociální nepokoje. Cílem je často destabilizovat protivníka zevnitř. S rostoucí závislostí na sociálních médiích a dalších digitálních platformách se role informační války pravděpodobně stane ještě významnější při utváření vojenské i geopolitické krajiny.

USA mají obrovský vliv na globální mainstreamová média, zábavní průmysl a platformy Big Tech. To mu dává rozšířený celosvětový dosah způsobem, který Rusko a Čína nemají. V důsledku toho mají NATO & Friends výhodu v informační válce.

Výsledek: Advantage NATO & Friends

Doména #5: Popíratelná sabotáž

Sabotáž znamená úmyslné poškozování, ničení nebo omezování životně důležitého majetku.

Popíratelná sabotáž je nepřátelská akce prováděná tak, aby pachatel nemohl být jednoznačně identifikován nebo spojen s útokem. Identita agresora zůstává skryta, nebo existuje věrohodné popření. Znamená to, že i když mohou existovat podezření nebo dokonce nepřímé důkazy o tom, kdo je za útok odpovědný, neexistuje žádný konkrétní důkaz. Výsledkem je, že údajný pachatel může účast věrohodně popřít.

Mezi typické cíle sabotáže patří infrastruktura, jako jsou mosty a železnice, komunikační systémy, zásobovací sklady, sklady munice a základní služby, jako jsou systémy zásobování energií a vodou. Zničení ruského plynovodu Nord Stream 2 a přeříznutí podmořských optických kabelů kolem Norska jsou pravděpodobnými příklady nedávné popřené sabotáže.

NATO & Friends a BRICS+ jsou zkušení v nepopiratelných sabotážích. Nevidím však, že by obě strany měly rozhodující výhodu.

Výsledek: Nejistý

Doména #6: Biologická válka

Biologická válka je použití biologických toxinů nebo infekčních agens, jako jsou bakterie, viry a houby, k vyřazení nebo zabití lidí, zvířat nebo rostlin.

Agenti způsobující onemocnění se mohou šířit vzduchem, vodou nebo zdroji potravy a často je obtížné je vysledovat. Používání biologických zbraní se datuje do staletí. Ve středověku obléhací armády katapultovaly nemocné mrtvoly přes městské hradby.

Dnes USA, Čína a Rusko podepsaly Úmluvu o biologických zbraních, která má zakazovat biologickou válku. Neočekávám však, že to zabrání biologické válce, protože 3. světová válka eskaluje. Covidova hysterie mohla být způsobena aktem biologické války.

V každém případě USA, Rusko a Čína udržují robustní a tajné programy biologických zbraní. Nevidím však žádnou stranu, která by měla rozhodující výhodu.

Výsledek: Nejistý

Doména #7: Proxy Warfare

Zástupné války jsou metodou, kterou hlavní mocnosti bojují ve svých bitvách nepřímo, přičemž používají menší národy nebo skupiny jako náhradníky, než aby se navzájem přímo konfrontovaly.

Hlavní mocnosti podporují, vybavují a financují menší skupiny nebo národy v zástupné válce v boji proti společnému protivníkovi. Tato podpora může zahrnovat vojenský výcvik, zbraně, financování a další zdroje. Kritickým bodem je, že hlavní mocnosti se nezapojují přímo do boje.

Očekávám, že zástupné války budou rozhodujícím faktorem v tom, kdo vyhraje 3. světovou válku.

Probíhají četné zástupné války. Jsou však tři, o kterých věřím, že budou klíčové pro určení, která strana má celkovou výhodu.

Proxy válka #1: Ukrajina

Ukrajina byla arénou, kterou si NATO & Friends vybralo pro konfrontaci s Ruskem.

Když toto píšu, na začátku roku 2024 se zdá, že konflikt na Ukrajině končí. Ukrajina utrpěla vážné neúspěchy na bitevních polích, protože její tolik propagovaná protiofenzíva z roku 2023 naprosto selhala. Další dodávky zbraní ze zemí NATO nepřinesou Ukrajině vítězství. V nejlepším případě to jen prodlouží konflikt, aniž by změnil konečný výsledek a zároveň vyčerpával zásoby NATO. Americké financování také vysychá. Američtí a evropští voliči jsou čím dál unavenější válkou.

Když to dáte všechno dohromady, mám podezření, že letos uvidíme vážný pohyb směrem k urovnání, které bude z velké části příznivé pro Rusko.

Výsledek: Advantage BRICS +

Proxy válka #2: Střední východ

Blízký východ je na propasti největší regionální války za posledních 50 let.

Region je zhruba rozdělen do dvou různých geopolitických skupin. 
První jsou USA a jejich spojenci – Izrael, Turecko, Jordánsko, Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a další.
Druhá skupina se popisuje jako osa odporu. Skládá se z Íránu, Sýrie, Húsíů v Jemenu, Hizballáhu v Libanonu, několika palestinských skupin, včetně Hamásu, a řady milicí v Iráku. Rusko a Čína stojí za Osou odporu.

V kontextu 3. světové války a globální geopolitické situace zastupují USA a jejich spojenci zájmy NATO & Friends a Axis of Resistance představuje BRICS+.

Pokud na Blízkém východě dojde k regionální válce, bude nepochybně mezi těmito dvěma skupinami.

Krátce po regionální válce bude na Blízkém východě pravděpodobně pokračovat geopolitická soutěž a konflikt nízké intenzity.

Když uděláte krok zpět a dáte to všechno dohromady, zdá se jasné, že geopolitická hybná síla je s Osou odporu na Blízkém východě.

Velká regionální válka by však mohla věci pro USA, Izrael a jejich spojence zvrátit. NATO & Friends by se mohlo pokusit o rozsáhlou válku s Íránem jako o poslední pokus potopit vznik multipolárního světového řádu.

Je však také pravděpodobnější, že rozsáhlá válka s Íránem a Osou odporu by pro USA a jejich spojence skončila katastrofou. To je pravděpodobně velký důvod, proč se tak dosud nestalo, navzdory nepřízni nepřátelských úmyslů.

Mezitím výhodu na Středním východě získá BRICS+.

Výsledek: Advantage BRICS +

Proxy válka č. 3: Tchaj-wan

Čína považuje Tchaj-wan za odtrženou provincii a slíbila, že jej v případě potřeby znovu sjednotí s pevninou silou.

Nedávno Xi soukromě varoval Bidena, že Čína znovu sjednotí Tchaj-wan, ale že načasování ještě nebylo rozhodnuto. I když se USA výslovně nezavázaly k obraně Tchaj-wanu, byly významným dodavatelem vojenského vybavení na Tchaj-wan. Čínská invaze by mohla vyvolat reakci USA, i když rozsah a povaha této reakce jsou nejisté. Čína má jednu z největších a stále modernějších armád na světě. Tchaj-wan má dobře vycvičenou armádu, i když menší a méně vybavenou než čínská.

Zdá se mi, že čas je na straně Číny. Vše, co Peking musí udělat, je čekat; nakonec bude moci donutit Tchaj-wan k mírovému sjednocení. V případě vojenského konfliktu se mi zdá, že Čína má výhodu. Jediný způsob, jak by se Tchaj-wan mohl modlit, je, kdyby se USA přímo zapojily do konfliktu. Je však nepravděpodobné, že by USA kvůli MAD riskovaly rozsáhlou válku s Čínou.

Když to dáte dohromady, zdá se, že Čína má výhodu.

Výsledek: Advantage BRICS+

S postupem 3. světové války pravděpodobně dojde k dalším zástupným válkám, ale věřím, že rozhodující budou na Ukrajině, na Středním východě a na Tchaj-wanu. Ostatní proxy války jsou ve srovnání s nimi okrajové.

Všechny tři rozhodující zástupné války směřují k porážce NATO a přátel. Tudíž výhoda v celkové doméně proxy válečné – o které se domnívám, že bude nejdůležitější doménou ve 3. světové válce – je s BRICS+.

Výsledek: Advantage BRICS+




Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.