Hranice možností

 Edward Luttwak
Homer Simpson uvádí článek, na nějž upozornil Vlk na Kose. Jde o velmi pěkný přehled toho, co jednotlivé strany konfliktu na Ukrajině mohou či nemohou.

Minulý měsíc Jens Stoltenberg, šéf NATO , učinil nenápadné administrativní prohlášení: "Pracujeme na víceletém balíčku se značnými finančními prostředky...

Nikoli věc do  titulků, ale spíše střízlivé přiznání, že jak se válka zítra blíží k 500. dni, není konec v dohledu. Ani letos, ani příští rok, ani rok poté. To by mělo být hluboce znepokojující, zejména proto, že navzdory vžité moudrosti se všichni, na kterých skutečně záleží – Ukrajinci, Rusové a Američané – ve skutečnosti velmi usilovně snaží  ji skoncovat.

Neboť není pravda, na rozdíl od široce rozšířeného názoru, že Zelenskyj chce, aby ho svět navždy podporoval, až do doby než dokončí úplnou Reconquistu – včetně Krymu. Jeho současná ofenzíva – tlak směrem  na Černé moře s cílem odříznout ruské síly dále na západě – je toho jasným důkazem. Záměrně se počítalo s tím, že to přitlačí Moskvu k jednacímu stolu nebo riskuje ztrátu desítek tisíc vojáků v zajetí nebo po smrti.

Zelenskyj však neustále odmítal vysvětlovat skutečnost, že má "omezený cíl" dosáhnout vyjednaného míru bez Krymu. A učinil tak z vojenských i osobních důvodů.

Vojenský důvod je přímý a společný pro každou válku: aby vůbec postoupili, Ukrajinci na frontě nemohou bojovat "omezeným" způsobem. Musí věřit, že jejich absolutní nasazení a sebeobětování pomohou ukončit válku vítězně.

Osobním důvodem je, že Zelenskyj je Žid, stejně jako jeho ministr obrany Oleksij Resnikov. A stejně jako bezpočet Židů, kteří v minulém století bojovali za své země v Evropě nahoru a dolů, zůstává tato dvojice podezřelá v očích ukrajinských ultranacionalistů, kteří jsou běžně antisemitští.

Je pro ně nemalou ironií, že Ukrajinu by měli ve svém boji o existenci vést dva Židé, protože její zakládající hrdina Bohdan Chmelnický byl jediným Hitlerovým předchůdcem jako genocidně antisemitský národní vůdce; ale místo opovržení je po něm pojmenované město, region, nespočet ulic a vlastní brigádu Zelenského prezidentské gardy. Vzhledem k bigotní nedůvěře nacionalistů k prezidentovi, navzdory jeho hvězdnému vedení z první válečné noci, ho nelze považovat za usmiřovače  a kompromisníka.

Ale, to je jen podtext. Jako všichni ostatní, na kterých záleží, i Zelenskyj moc dobře ví , že válka musí skončit vyjednáváním, protože nikdo nepůjde na Moskvu, aby přinutil Rusy kapitulovat. Řeči o "změně režimu" mohou pro některé představovat svůdný příslib, ale většinou demonstrují až přehnaný optimismus ohledně její proveditelnosti a zároveň ignorují pravděpodobnost, že Putinova náhrada neslibuje mír, ale efektivněji vedenou válku.

Prigožinovi v Rostově tak nadšeně tleskali právě proto, že vyzval k vykopnutí už  poražených, kteří stále útočí; Rusové chtějí generály, kteří mohou pochodovat do Kyjeva, jako Žukov pochodoval do Berlína v roce 1945. Ale to, že Rusové mohou pokračovat v bombardování ukrajinských měst den za dnem, jakkoli sporadicky a zbytečně, je další pobídkou pro příměří, které nikdo nezdrží. sny o Krymu.

Právě teď ukrajinské síly postrádají sílu pro rychlý pochod k moři a trpí nedostatkem vybavení. Po konečném získání německých tanků Leopard se ukazuje, že ruské protitankové střely Kornet jsou skutečně vynikající: Leopardi v poli ani tanky M.1 slibované USA proti nim neudělají nic zásadního. Ale i když tato ofenziva nemůže být skutečně úspěšná, síla Ukrajiny jednoznačně roste, což by mělo stačit k tomu, aby Rusko přitlačilo k jednacímu stolu. Neboť stejně jako je Zelenskyj neprávem obviňován z odmítnutí příměří, protože chce příliš mnoho, tak je to stejné i s Putinem.

Ano, je naprostá pravda, že Putin začal válku s odhodláním dobýt Ukrajinu za méně než týden, vyzbrojen úžasně pokročilým "postkinetickým" válečným plánem, který je v módě i v USA, a který vymyslel jeho vojenský velitel Valerij Gerasimov. Ale od hořkého únorového rána, kdy Putin zjistil, že Gerasimov a jeho šéf vnitřní rozvědky FSB – spolu s americkými, francouzskými a německými rozvědkami – se naprosto mýlili, Putin odmítl obě alternativy, které měl k dispozici. První bylo, co udělat, o čem se mnozí domnívají, že loni udělat měl: rozhodnout se bojovat vážně. To by ovšem musel vyhlásit válku a zmobilizovat své dva miliony záložníků k invazi s drtivou vojenskou silou, na rozdíl od Gerasimovovy zálohy pouze 150 000 (včetně polních lékařů).

Tak proč to neudělal? Rozhodně ne proto, že by se bál jaderné odvety – kancléř Olaf Scholz právě prohlásil, že Německo nebude ani odkládat plánované otevření plynovodu Nord Stream 2, pokud by byla Ukrajina napadena, natož aby podpořila jadernou odvetu NATO bombami uloženými na německé půdě. A Washington se už dávno vzdal "rozšířeného odstrašování" , kdy by jaderné zbraně byly použity v reakci na konvenční útoky proti spojencům USA, natož ne-spojencům Ukrajině.

Ale Putin se bál něčeho stejně mocného. Každá jednotka ruské armády, s výjimkou plně profesionálních výsadkových sil, zahrnuje 18- a 19leté brance, jejichž matky by rychle vyšly do ulic po celém Rusku a zaplavily Rudé náměstí, aby vehementně protestovaly, kdyby jich bylo víc než hrstka. ztráty. Moderní Rusko je stejně "posthrdinské" jako kterákoli jiná země s nízkou plodností, kde nejsou žádné náhradní děti mužského pohlaví, které by obětovali pro slávu národa (Čína jich má méně než většina). A Putin se nechystal vyhlásit válku a nechat jeho policii bojovat s ruskými matkami. Nejenže odmítl mobilizaci ruských ozbrojených sil, ale dokonce zakázal slovo "válka" (война nebo voyna ) v celé oficiální komunikaci.

Ale ani Putin by to všechno jen tak neodvolal, nesvalil by útok v Kyjevě na "neonacistické" provokace a rychle ustoupil. Takže místo totální války nebo žádné války Putin setrval ve své "zvláštní vojenské operaci" a odhalil tak celému světu, že Rusko má něco, co žádná jiná země na planetě nemá: plnou soběstačnost. Na rozdíl od Číny je Ruská federace soběstačná v potravinách a palivech a vyrábí vše, co je potřeba k udržení svých ozbrojených sil a civilního obyvatelstva na válečném základě, i když jim chybí něco luxusu. Takže jediné, co Putin potřeboval, aby bojoval, dokud jeho nepřátelé neztratili trpělivost, jsou vojáci.

Má také rubly – kterými vládne. Právě teď, vstup do ruské armády přinese 600 000 Rbonus za registraci, 204 000  měsíčně (dnes 2 296 $) a hvězdné výhody za smrt: 5 000 000 R od samotného prezidenta, další 2-3 miliony od regionální vlády a měsíčně vdovský důchod ve výši 25 000 R měsíčně. Dost se toho  spojilo, aby poskytlo síly, které kopaly a opevnily dlouhé zákopové linie, které nyní zdržují ukrajinskou ofenzívu, spolu s téměř 200 000 povolanými záložníky, kteří dostávají stejný plat a výhody.

A stále je více nově přihlášených ruských vojáků na východě a v dříve nezávislém státě Bělorusko (země, kterou, kromě jména, Putin loni dobyl). Ale zatímco Putin mohl chvíli pokračovat ve válce nízké úrovně opotřebení, nemůže to vést k vítězství. A teď musí bojovat s Elvirou Nabiullinovou.

Nabiullina je impozantní šéfka ruské centrální banky. Již před válkou byla velmi respektována a nyní je hrdinkou ruských veřejných financí za to, že úspěšně kontrolovala inflaci – ve skutečnosti lépe než Bank of England nebo Federální rezervní systém USA. Říká se, že omezuje tisk rublů, ne ze strachu z většího státního dluhu (ruský je mnohem nižší než u USA nebo Spojeného království), ale z inflace. I pro Putina je to větší hrozba, než cokoli, co může jeho jednotky na bitevním poli potkat. Inflace rychle utopí ruské chudé, z nichž mnozí jsou roztroušeni po nekonečné ruské stepi a mají jen velmi málo příležitostí vydělat si na rostoucích cenách.

Tito Rusové jsou také Putinovými nejpevnějšími podporovateli. Z Kremlu proto  vyšly neklamné signály, že Putin je konečně připraven uvažovat o kompromisu.

Poslední stranou toužící po ukončení debaklu jsou USA. Před pár  týdny šéf CIA William J. Burns spěšně zavolal svému kremelskému protějšku Sergeji Jevgeněviči Naryškinovi, aby ho ujistil, že USA nemají s Prigožinovým pochodem do Moskvy nic společného. Tento telefonát je  dobrý jako důkaz toho, že navzdory pošetilým levicovým fantaziím si Bidenova administrativa (plně podporovaná většinou republikánů) nepřeje, aby se Rusko destabilizovalo touto válkou. 

Příliš dobře totiž ví, že samotná ruská moc brání Číňanům absorbovat rozlehlá území Mongolska, Kazachstánu, Kyrgyzské republiky, Uzbekistánu a Tádžikistánu – a že ruské zbraně stále proudí do jediných zemí, které skutečně bojují proti Číňanům v opakujících se incidentech: Indie na souši a Vietnam na moři.

Takže tady je náš paradox. I když všechny tři klíčové strany chtějí válku ukončit, boje stále pokračují. Proč? Kvůli ctnosti, která je také hříchem.

Válka na Ukrajině není totální válkou jako první nebo druhá světová válka. Je to "omezená válka", v Moskvě a Washingtonu stále fungují americké a ruské ambasády, američtí a ruští astronauti sdílejí vesmírné lodě, přicházejí znepokojené telefonáty ředitele CIA, když je Moskva krátce ve zmatku. Je vázána vzájemnou zdrženlivostí. Rusové neútočí na americká letadla a plavidla přinášející zbraně jejich nepříteli, Američané nedodávají Ukrajině zbraně, které mohou zaútočit na ruská města. Sám Putin umlčel hrozby jaderných útoků ze strany ruských horkých hlav a prohlásil, že jaderné zbraně použije pouze v případě, že Rusko bude čelit bezprostřednímu zničení – tedy nevyhnutelně jadernému zničení.

Jinými slovy, dobrou zprávou je, že válka na Ukrajině je zdvořilá, "omezená válka", stejně jako ty z 18. století, které byly později záviděny v hrozném 20. století totálních neomezených válek. Ale špatná zpráva je, že dokud jsou pod palbou pouze Ukrajinci, nikdo z ostatních protagonistů nemá pádný důvod k ukončení bojů. Takže stejně jako sedmiletá válka v 18. století hrozí, že se protáhne ještě minimálně 500 dní.

------------

Autor: Profesor Edward Luttwak je stratég a historik známý svými pracemi o velké strategii, geoekonomii, vojenské historii a mezinárodních vztazích.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.