1. Peníze nejsou vaše.
2. Peníze tam ve skutečnosti nejsou.
3. Peníze ve skutečnosti nejsou peníze.
Pravda 1: Peníze nejsou vaše
Mnoho lidí je překvapeno, když zjistí, že peníze na jejich bankovním účtu nejsou ve skutečnosti jejich.
Jakmile vložíte peníze do banky, již nejsou vaším osobním majetkem. Místo toho jej vlastní banka a může si s ním dělat, co chce. To, co máte s bankovním vkladem, je příslib banky, že vám to vrátí – směnka.
Vložení peněz je jako nezajištěná půjčka bance prakticky bez úroků jako kompenzace za podstoupené riziko. To je skvělá nabídka pro banku a hrozná nabídka pro vás.
Proto se bankovní vklad velmi liší od hotovosti v hotovosti. Přesto si většina lidí tyto dvě věci mylně plete.
Kromě toho může banka zmrazit „vaše“ peníze stisknutím tlačítka, pokud to uzná za vhodné.
Možná jste koupili něco, co se bance nelíbilo, nebo jste udělali politicky nekorektní prohlášení na sociálních sítích. Pak se nedivte, že vám zmrazí účet nebo se stane něco horšího.
PayPal nedávno přišel s myšlenkou účtovat si 2 500 dolarů za šíření takzvaných „dezinformací“. Od bank a finančních institucí očekávejte v budoucnu mnohem více.
Pokud lze vaše peníze snadno zmrazit nebo zabavit, nikdy nebyly vaše.
Pravda 2: Peníze tam ve skutečnosti nejsou
Peníze, o kterých si myslíte, že jsou v bance, tam ve skutečnosti nejsou.
Banky pro vás ve svém trezoru nerezervovaly fyzickou hotovost ani nemají dostatek digitálních prostředků, aby pokryly všechny vkladatele.
Během hysterie Covid americká vláda zrušila požadavky na rezervy bank, což znamená, že banky nemusí držet hotovost pro výběry.
Kam tedy jdou všechny peníze?
Bez povšimnutí většiny vkladatelů mohou banky použít „vaše“ peníze k nemilosrdnému vsazení na nejnovější investiční výstřelek. Banky používají „vaše“ peníze k uzavírání sázek a podstupují rizika, která by je mohla přimět k selhání a neschopnosti splácet své vklady.
Pokud by jen nepatrný zlomek vkladatelů požádal o své peníze zpět, většina bank by měla velké potíže, protože peníze nejsou. Tato špinavá praxe je známá jako „bankovnictví frakčních rezerv“ – a je naprosto legální. To však nic nemění na podvodném charakteru této činnosti.
Představte si jakýkoli jiný průmysl, který používá systém částečných rezerv.
Například autobazar nebo klenotnictví s dílčími rezervami, kde by prodejce aut nebo majitel klenotnictví mohl reklamovat auta nebo šperky 10krát více, než kolik je skutečně v jejich inventáři. Prodali by pohledávky za zboží, které ani neexistuje.
Bylo by jasné, že taková praktika by byla podvodná.
Moderní bankovnictví je podobné Ponziho schématu v tom, že spoléhá na mylnou víru, že peníze lidí jsou snadno dostupné, i když ve skutečnosti nejsou.
Pravda 3: Peníze ve skutečnosti nejsou peníze
Přestože lidé řeší peníze každý den, málokdo se zamyslí nad tím, co to vlastně je nebo co vydělává dobré peníze.
Ptát se “Co jsou peníze?” je jako ptát se ryby “Co je voda?” Ryba si pravděpodobně vody ani nevšimne, pokud není špinavá nebo není něco v nepořádku.
Peníze jsou v ekonomice komodita jako každá jiná. A není to složitý pojem na pochopení. Není třeba rozumět složitým matematickým vzorcům a složitým teoriím, jak přesvědčují mnoho lidí vrátní na univerzitách, v médiích a ve vládě.
Pochopení peněz je intuitivní a snadné.
Peníze jsou prostě něco užitečného pro ukládání a směnu hodnoty. To je vše.
Lidé v různých dobách používali jako peníze kameny, skleněné korálky, sůl, dobytek, mušle, zlato, stříbro a další zboží.
Představte si peníze jako nárok na lidský čas. Je to jako uložený život nebo energie. Bohužel většina dnešního lidstva bezmyšlenkovitě přijímá jakékoli bezcenné digitální a papírové bankovky, které jim jejich vlády dávají jako peníze.
Peníze však nemusí přijít od vlády. To je totální mylná představa, která byla vedena do představ průměrného člověka. To by bylo jako vrátit se v čase a zeptat se průměrného občana Sovětského svazu: “Odkud pocházejí boty?”
Řekli by: „No, vláda vyrábí boty. Odkud by se jinde vzali? Kdo jiný by mohl vyrábět boty?”
Je to stejná mentalita jako dnes s penězi – jen je mnohem rozšířenější a má mnohem větší dopad. Vládní měny jsou hrozné peníze, protože se snadno vyrábějí a potenciálně neomezené zásoby. Volný trh by si nevybral vládní konfety jako peníze, pokud by zákony nevynucovaly jejich použití.
Můžete to vidět i jinak.
Představte si, že Tony Soprano nutí své okolí používat kousky papíru s jeho podpisem jako peníze a vyhrožuje násilím každému, kdo to neuposlechne. To vlády dělají se svými měnami.
To je základ. Tvrdost je nejdůležitější kvalita dobrých peněz. Tvrdost neznamená něco, co je nutně hmatatelné nebo fyzicky tvrdé, jako je kov. Místo toho to znamená „obtížné na výrobu“. Naproti tomu „snadné peníze“ se snadno vyrábějí. Tvrdost je nejlépe chápat jako „odolnost vůči znehodnocení“, což z ní dělá dobrého uchovatele hodnoty – základní funkce peněz.
Chtěli byste investovat své úspory do něčeho, co může vyrobit někdo jiný bez potíží a výdajů?
To byste samozřejmě neudělali. To by bylo jako investovat své úspory do žetonů Chuck E. Cheese, mílí pro časté cestující nebo kousků papíru podepsaných Tonym Sopranem. Bohužel se příliš neliší, pokud své úspory investujete do státních měn.
Na dobrých penězích je žádoucí něco, co někdo jiný nemůže snadno vyrobit.
Závěr
Bankovní systém je křehká iluze, která se může náhle zhroutit a vymazat úspory milionů lidí, kteří v systém ztratili důvěru.
Tato důvěra závisí na lidech, kteří nerozumí těm jednoduchým pravdám o bankovním systému.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.