Světový tisk o Ukrajině

O astronomických nákladech na energie a složité vojenské situaci. A odzbrojující upřímnost amerického politika.

(1) Astronomické náklady na energie

Náklady na zmírnění dopadů zvyšujících se nákladů na energie stály evropské země podle agentury Reuters k dnešnímu dni 800 miliard euro. To je téměř 2 tisíce euro na každého obyvatele včetně dětí.

(2) Německo je na hony vzdáleno plynové soběstačnosti


Podle agentury Bloomberg potrvá Německu roky, než bude schopné nahradit ruský plyn dodávkami zkapalněného plynu. Německý kancléř prohlásil v lednu, že teprve v roce 2026 bude v Německu instalován dostatek přepravních kapacit pro zkapalněný plyn.


(3) Generální tajemník NATO přiznává složitost situace


Na tiskové konferenci minulý týden uvedl Jens Stoltenberg: „Je jasné, že se jedná o závody v logistice. Válka na Ukrajině vyžaduje velké množství munice a vyprazdňuje sklady armád NATO.”


Podle něj spotřebovává ukrajinská armáda munici výrazně rychleji, než je kapacita výroby členských států NATO. Dodací lhůty pro náboje vyšší ráže se prodloužily z 12 na 28 měsíců.


Financial Times informaci potvrdily, když uvedly, že „v mnoha hlavních městech dostávají ministři obrany od svých generálů informaci, že sklady jsou prázdné”. Během jarní ofenzívy očekává NATO, že Moskva za den vypálí tolik dělostřeleckých nábojů, kolik jich Evropa vyrobí za měsíc.


Na mnichovské konferenci prohlásil v neděli šéf evropské diplomacie, že válka bude brzy u konce, pokud Evropa nenajde způsob, jak zrychlit dodávky munice.


(4) Bude těžké vytlačit ruské síly


Mark Milley je nejvýše postaveným generálem v americké armádě. V lednu tohoto roku během návštěvy americké posádky v Německu podle Newsweek prohlásil: „Z vojenského hlediska to bude tento rok velice, velice těžké vytlačit ruské síly z okupovaných území. Neznamená to, že se to nemůže stát, že se to nestane, ale bude to velmi, velmi těžké.”


(5) Bílý dům dementuje mírový návrh


Bílý dům jednoznačně popírá informace německo-švýcarského deníku „Neue Zürcher Zeitung”, který se odvolává na vysoce postavené německé politiky a píše, že šéf CIA nabízel v lednu Rusku mír výměnou za 20% ukrajinského území, tedy zhruba rozlohu východního Donbasu.


Jeden z německých politiků podle Neu Zürcher Zeitung uvedl, že se v případě prodlužování konfliktu obává dlouhodobých ekonomických a finančních následků pro Německo.


(6) Tanky musí řídit vycvičená posádka


Jeden z vojenských poradců Bílého domu prohlásil v lednu: „Tanky Abrams jsou velice komplikovaná zařízení. Není to nejjednodušší systém na údržbu.”


Mluvčí ministerstva obrany John Kirby pokračoval, že „americká armáda si chce být jista, že Ukrajinci umí tanky používat, udržovat je v chodu a mají připravený logistický systém pro dodávky náhradních dílů”. Výcvik bude podle úředních míst trvat měsíce, ale německé tanky Leopard by měly dorazit rychleji.


Minulý týden naznačil podle agentury Bloomberg německý ministr obrany, že mají potíže dát dohromady slíbený počet tanků Leopard.


(7) Opravy zbraní na dálku


Agentura AP informovala v lednu, že americká armáda zřídila útvar, jehož cílem je poskytovat Ukrajině na dálku pomoc s opravami a údržbou zbraní. Jako příklad uvádí telefonát přímo z frontové linie, během kterého američtí vojáci poradili ukrajinské osádce, jak nastavit závěr děla, ze kterého nešlo pálit. 


Protože žádný ze států NATO nechce poslat vojáky na Ukrajinu, poskytují pomoc pouze virtuálně, píše agentura AP.


(8) Válka je dobrá investice


CEPA je nezisková organizace se sídlem ve Washingtonu, jejímž cílem je podle vlastních slov „silná a trvalá transatlantická aliance založená na demokratických principech”.


Na konci minulého roku zveřejnila analýzu, ve které píše: „Válka představuje pro USA jedinečnou příležitost oslabit schopnost Ruska vést konvenční válku s mimimálním rizikem pro životy amerických občanů.” Podle titulku to Ameriku stojí „drobné”.


Dan Crenshaw je bývalý mariňák a v současnosti zastupuje stát Texas ve federálním Kongresu za Republikánskou stranu. Již loni v létě napsal na svůj účet na Twitteru: „Investice do vojenské destrukce nepřítelovy armády bez ztráty jediného amerického vojáka mi přijde jako dobrý nápad.”


Pozn. redakce: V analýze zjevně chybí zmařené lidské životy, devastace Ukrajiny a zchudnutí Evropy.



Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář.