Dlouhá vlna

Gerd
Výňatek z Vidlákova pojednání Zpátky do bezpečí:

"...vyzval ty dnešní mladé studenty, ať se přihlásí ti, kteří mají problémy s názory svých rodičů. Jinými slovy, ať se přihlásí ti, jejichž rodiče poslouchají dezinformace..."     "...prý se přihlásili skoro všichni…"

Tuto pasáž komentoval čtenář Gerd takto:


"Ti studenti žijí pořád ještě ve své sociální bublině, zatímco jejich rodiče už dávno zažívají tvrdý dopad reality. Je hezké, že mají své ideje. Jenže zapomínají akceptovat, že je někdo jiný sdílet nemusí. Vůbec. Zvláště ti, jejichž ideje jsou tvrdě konfrontovány s realitou života každý den.

Troufnu si tvrdit, že jakmile studenti ukončí školu, a začnou shánět zaměstnání, ucítí první tvrdý náraz reality. Najednou zjistí, že sice mají všechny možné znalosti o demokracii, lidských právech a právech menšin, o všech problémech světa, ale že do kanceláře šéfa vchází se svým názorem a odchází s šéfovým nebo s výpovědí.

Pak zjistí, tedy pokud nezanedbali naprosté základy matematiky, že ceny bydlení a platů jaksi neodpovídají možnosti průměrně vydělávajícího zaměstnance, aby si pořídil vlastní bydlení. Takže najednou se musí přizpůsobovat požadavkům majitele pronajatého bytu, rodičům, či komukoliv jinému, u koho zrovna bydlí. A dělat i věci, se kterými nesouhlasí nebo se jim příčí.

Někteří se naučí v systému žít a žijí celý život z různých grantů ve státním sektoru či u neziskových organizací.
Většina se naučí v systému žít, ale o své iluze přijdou."

a dále Gerd pokračuje:

"Každý den někdo z tábora liberální demokracie odchází, protože nějak zjistí, že je pro něj skoro lhostejné, zda by žil v liberální nebo lidové demokracii. V obou bude obrán na kost.

Když každý den mizí příznivci blyštivého Péti bez ohledu na vysílané jasné a zřetelné signály, jednoho dne příznivci dojdou, protože masivní příliv nových tváří se nějak nekoná.

Pokud je stanovena nějaká hranice, ať už počtu voličů či dluhu státního rozpočtu, a trend směřuje k této hranici, jednoho dne je dosažena bez ohledu na snahu vládnoucí vrstvy o udržení moci a peněz.

Ten trend zde je.
Jednoho dne bude dosažen.
KSČ vládla 41 let. Od 1989 vládne jiný režim už 33 let, a je na tom stejně jako ÚV KSČ v posledním desetiletí vlády v 80. letech.

Hodně lidí se ještě konce vlády současného režimu dožije.
Jen to bude ještě chvíli trvat, a mezitím dojde ke zničení mnoha existencí lidí i rodin.

Dovolím si připomenout body tzv. Hackettovy dlouhé vlny (1):

Všechny dlouhé vlny měly mnoho společných vlastností. Všechny měly stejnou strukturu vln. Měly tendenci postupně procházet podobnými etapami s podobným vývojem mezd, nájmů či úrokových sazeb:

1. Všeobecná ekonomická prosperita
2. Růst porodnosti, zvyšování počtu obyvatel
3. Roste poptávka po životních potřebách
4. Poptávka převýší nabídku
5. Ceny rostou
6. Ne všechny ceny rostou současně
7. Ceny energií, potravin, bydlení a surovin rostou
8. Ceny energií rostou mnohem rychleji než ostatní komodity
9. Ceny zboží rostou pomaleji a ceny komodit zrychlují růst
10. Peněžní inflace začíná
11. Devalvace měn ve velkém rozsahu
12. Masivní deficity vládních rozpočtů
13. Rostoucí rozdíl mezi výnosem z kapitálu a z práce
14. Rostoucí nerovnoměrnost bohatství a sociální nepokoje
15. Válka

Je válka na Ukrajině tím posledním bodem?

Chybí nám už jen devalvace měny, tedy přechod z CZK na EUR v kurzu nevýhodném pro obyvatele ČR. A můžete se vsadit, že již nyní někde ekonomické mozky šrotí, jak měnovou reformu udělat slavným přijetím EUR.

A znehodnocení úspor? Zajímal snad českou vládu někdy náš názor? Demonstrace s nimi ani nehnuly. V podstatě jsme na galéře v pozici veslařů. Roubíky do úst a bubeník zvýší tempo."

Dovětek HS:

Považuji z těchto pasáží za podstatné a pravdě nejvíc podobné dvě věty:
a) "každý den někdo z tábora liberální demokracie odchází"
b) "válka na Ukrajině je tím posledním bodem"

Ano, každý den roste počet těch, kteří (nazvěme to mírně) jsou zklamáni ve svých očekáváních i těch (nazvěme to méně mírně) jsou rozhněváni při pohledu na svůj stav financí či z pohledu na naši politickou scénu. A nemusí to být jen studenti, kteří časem zjistí, že jsou na konci své dlouhé vlny představ o svém životě a společnosti.

Ten růst existuje zatím v podobě potůčků, které se časem změní v přívalovou vlnu. Válka na Ukrajině zatím tiše likviduje státní rozpočet a následná inflace i finance firem a jednotlivců. Ale válka ještě není přítomna ve své fyzické podobě, ač se o to naši státní válečníci, USA a Polsko snaží.

Pak přijde krize.

Docela bych si přál, kdyby ten Hackett Fischer neměl pravdu.
Ono to bude dost (hodně) bolet.
---------------------------

(1) Americký ekonom a historik David Hackett Fisher, autor knihy „The Great Wave“, se zabýval studiem dlouhodobých ekonomických vln 
(1) též Nepodvolení

Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.