Svědkové Jehovovi na Litterate


Homér Simpson
částečně převyprávěl názory dexxe z webu litterate.cz na uplatnění alternativy, přestože je nakonec neuvedl celé, v závěru článku čtenáři najdou odkaz na původní dexxův příspěvek.

Premisa 1.
"Vidlákovy kydy dneska čte v podstatě každý..."

Obávám se, že to tak není. Vidlákovy kydy nikdo nezná. A alternativní média nečte.
Útěchou je, že podobný informační dosah mají blogy opačného zaměření, typicky Britské Listy. Vyhledávají je a čtou opět jen přesvědčení. Lidé občas vědí o nějakém alternativním blogu, ale nečtou ho. A nic pro ně neznamená.

Premisa 2
"Dosah alternativních blogů je značný"

Podobně jako u premisy 1. Není značný, je omezen na okruh těch, kteří je vyhledávají a snaží se jejich obsah propagovat dál. Důkaz premisy 1 a 2: výsledek voleb, přitom veřejnost díky nevládnutí vlády by měla být přístupná alternativě.

Zkusme zapřemýšlet, proč.

1. Pořady některých zdrojů alternativy např. TV Bobošíkové nejsou vlastně o politice. Vypichují nešvary ve společnosti a zajímavá témata. S tím, komu to lidé hodí do urny, nesouvisí. Že někde na radnici něco ODS zase ukradla, není důvodem ji nevolit ve volbách, jsme-li přesvědčeni, že ODS jinak vládne dobře.

2. Kydy dříve psaly o zajímavých tématech. Na tom získaly čtenáře. Četli je lidé, různých politických preferencí. Dnes, kdy chce Vidlák vstoupit do politiky, začaly být angažované. Dejme tomu, že na alternativě nějací čtenáři přibyli. Jiní odešli. Poměr názorů ve společnosti, však zůstává stejný!

Blogy tohoto typu, ať už ze strany mainstramu nebo alternativy, nikoho nepřesvědčí. Jen přesvědčené. Ty, kteří si zde utvrdí vlastní názory a že v nich nejedou sami. Protože, politický názor, ten nevychází z rozumu. Tedy, kromě těch, kteří přes svou stranu, tunelují ze státního. A mají tak, za své názory, finanční zisk.
Ve společnosti, zahlcené informacemi, politický dosah jednoho média je imaginární.

Premisa 3
"Politické přesvědčení, je obdobné náboženskému přesvědčení."

Toto je zásadní premisa. Věřím ve svého Boha nebo jsem přesvědčen, že má strana je ta nejlepší. Věřící i přesvědčený, na vyvracení své víry nebo přesvědčení, reaguje agresí. Nejen u náboženství míru. Kromě dalších excesů, vykrvit prezidenta nebo střílet opozici, jak navrhovali členové ODS z Jesenice a Brna.
Agrese, to je známka fanatismu a někteří věřící, poslušní nebo na obranu svých apoštolů na webech reagují slovní agresí (je-li napaden jejich idol). V hospodě nebo na demonstracích pak mnohem osobněji.

Člověk získává politické přesvědčení celý život působením své rodiny a širšího okolí, ve škole, v zaměstnání a životní zkušeností. Nezmění ho po přečtení letáku nebo Vidlákova článku.
K tomu, aby člověk přestal věřit v Boha, musí přijít do jeho života zatraceně velká změna. Totéž platí pro politické přesvědčení, jen ta změna může být menší, avšak taková, aby volič (člověk) začal přemýšlet: kdo za to může? Tou změnou může být i složenka záloh na energie.

Vývoj, prostřednictvím různých náhubkových zákonů, trestání za nesouhlas s vládou a účelových změn volebního zákona, které mají konzervovat současný stav, jasně směřuje k eliminaci opozice. Dědičné postavení dnešních politických „elit“ pak k obdobě feudalismu. Změnu je nutno proto provést co nejdříve.

Dexx dále nastiňuje celou řadu kroků, jak zajistit, aby alternativa (Litterate) byla zdrojem účinných změn.

Homér Simpson k názorům dexxe dodává:

Nelze upřít dexxovi snahu definovat problém a říci, co dál. Jenom se mně jeho názor přetavil ve skutečnost, že to co potřebujeme je politická strana nebo hnutí, které by do sebe vstřebalo názory alternativy (1). Ta strana či hnutí - to je struktura, po které dexx volá. 

Může se klidně jmenovat Vidlákovy kydy, ale bude to znamenat opustit místa před obrazovkami počítačů a anonymitu skrytou za nicky dexx, lentilka, homer simpson, vidlák atd. Sejít se s někým kdo nám dokáže poradit (může to být nějaký starý matador se styky, bývalý poslanec v důchodu, prostě znalec politické scény) a dělat to co dělají politické rychlokvašky typu Rajchl. Přestože pro dexxe to bylo prioritní řešení (viz jeho celý komentář), je utopií - alespoň podle Homera. Proč: peníze, moc peněz. Pravděpodobnost: 1%

Druhou a pravděpodobnější možností je se zapojit do struktur jiné strany.
Moje předpověď je že pokud budeme chápat Litterate jako nějaké jednolité hnutí (což zdaleka není), pak v případě např. většinové preference webu pro stranu PRO, se toto hnutí se rozpadne a rozdělí se na ty, kteří to budou chápat jako dobrý nápad (nemám dost informací na to, abych to prohlásil za úplnou blbost) a staré berany, kteří budou to vše sledovat z dálky, protože z jejich životních zkušeností vyvěrá nedůvěra v náhle povstalé bojovníky typu Rajchla. 
A pak na ty, kteří jsou příznivci jiných stran, a odejdou z webu
Litterate se pak stane Hlasatelem strany PRO. 
Tato předpověď může být více aktuální, pokud vlivem demonstrací vláda padne a hnutí PRO bude mít vyšší průzkumové šance. Ale podobně jako DD, to že vláda dovládne, hodnotím tak 90 : 10.
Pravděpodobnost: 10 %

Třetí, nejpravděpodobnější variantou je, že (pokud demonstrace vyšumí do ztracena) se Litterate spolu s Vidlákem vrátí do původní podoby, komentování nešvarů a nebezpečí dnešní doby. A že je co komentovat. Pravděpodobnost: 89 %

Svědkové Jehovovi

Důkazním materiálem premisy č.3 (hluboká víra až fanatismus věřících a nemožnost diskuze s již přesvědčenými, což jsou vlastnosti sekty Svědků Jehovových) je současné demonstrační dění na Litterate.

Homer Simpson to v diskuzi vyjádřil takto:

"Problém alternativy vidím v tom, že i na tomto webu je řada lidí, jaksi už vnitřně nastavených pro tu či onu opoziční stranu. Chválím-li SPD, vrhnou se na mně Rajchlovci. A naopak. Pochybuji-li o Vidlákovi, vypadám jako agent BIS. Zbytek diskutujících a čtenářů jsou z velké části přesvědčení příslušníci jiných opozičních stran. Stoupá fanatismus a netolerance, začínají se objevovat urážky, stále se pro něco burcuje. Jenomže, nevím-li jak, pak i nejvznešenější cíle se přetaví v rezignaci a pocit porážky.

Vzpomínáte si na Vidlákův nadšený článek o Rajchlovi? Dneska čtu nadšený článek o Foldynovi. Oba jsou staří matadoři v umění se vcítit do protějšku a mluvit tak, aby jej přesvědčili. To umění se nezískává školením, ale praxí. Jsem si jist, že i Okamura by Vidláka přesvědčil, že je správný chlap. Proto tvrdím, nepouštějte Vidláka k Fialovi, možná i on by Vidláka přesvědčil, že je muž na svém místě.

Dexx říká co je třeba dělat pro praktickou možnost změny. Já to vidím, když jsem jeho komentář přelouskal, jedině tak, že založíme novou stranu (my z litterate). Litterate se tak stane Hlasatelem Nové strany. 
Ale kdo do ní půjde? Přesvědčení voliči stran PRO, SPD, Trikolory, ANO atd. určitě ne (už slyším Hnidopicha, proč nová strana, máme tady Rajchla!). Kdo zůstane? Zase: Vidlák, jeho věrní a pak staří berani.

Nevěřím, že alternativa, Litterate, změní svět. Kdysi pro mne tento web byl zdrojem informací, dnes je z něj politické kolbiště. A z tohoto stavu viním Vidláka, který se začal politicky angažovat.

a Homer Simpson v diskuzním vlákně dále pokračoval:

"Každá revoluce má dvě části: něco zbořit (odstranit Satana) a to něco něčím nahradit (vírou v Boha).
To, že cílem první části je demise vlády Pětikolky je věc, na které se shodneme asi všichni. Proto jsou dobré demonstrace a fandím Vidlákovi, že přikládá pod kotel. A vůbec jakékoliv akci. 
Problém nastane, když začneme uvažovat, kdo bude náhradou. Na tomto webu jsou přesvědčení voliči opozičních stran. Myslím, že tu nenajdeme moc nevoličů z neuspokojené nabídky (kteří mají zájem, ale neví koho volit) a už vůbec ne ty, kterým jsou každé volby ukradené.
Dokud Vidlák se věnoval nedostatkům Fialy a spol., odpovídalo to první části revoluce, jenž byla přijímána s nadšeným souhlasem. Pokud bude podporovat akce proti Pětikolce, na jeho pozici kazatele brojícím proti odpustkům (proti Satanovi) se nic nemění. Jestliže ale se vysloví pro Boha, zeptám se ho „pro kterého“. A už to pro mne nebude alternativa.
Časem Vidlák zjistí, že po paktování s nástupci Satana (nestane-li se sám jedním z nich) skončí opět na alternativě (to je ten očistec). Je to jeho a jen jeho rozhodnutí, jak široce svou pozici kazatele pojme a jakou životní zkušenost si z toho odnese.

A nakonec to co cítím zejména dnes:
podívejte se za naše humna, svět už možná zanedlouho přestane existovat a my tu řešíme jakousi nevýznamnou maličkost: Petra Fialu a jeho Melody Boys".



..................................

Původní dexxův komentář:

1 komentář:

  1. Poslední věta je poněkud temně věštecká. Na jakémsi webu jsem četl, že je to jako řešit barvu deštníku při povodni. Asi se pustím do popisu stavu eg v českém internetovém prostoru (Eg- nemyslím tím vejce, ale množné číslo od slova ego.)

    OdpovědětVymazat