Smolař

Martina Bittnerová
Dnes jsem na internetu zaznamenala, že Petr Fiala přiznal konečně chybu. Měl prý občanům upřímně vysvětlit, že kvůli válce na Ukrajině nedokáže dodržet své sliby. Když jsem jeho slova četla, utírala jsem si slzy. Ten člověk to s námi myslí tak poctivě, ale smůla se mu doslova lepí na paty.

Do funkce nastoupil 17. prosince 2021, přičemž válka na Ukrajině začala 24. února 2022. Přestože za uplynulých padesát let proběhlo mnoho tragických konfliktů (namátkou Irácko-íránská válka nebo válka v Jugoslávii), pan premiér na konferenci Forum 2000 srdnatě prohlásil: „Útok Ruska na Ukrajinu byl pro svět stejným přelomovým okamžikem jako teroristické útoky v USA v roce 2001.“

Uniklo mi, proč srovnával dvě v principu odlišné události, ale holt jsem nevystudovala politologii, tudíž moudrému panu předsedovi nerozumím. Navíc křesťanská Evropa se ze zmíněných útoků poučila natolik, že se nechala zaplavit muslimy, tudíž jestli nám tím pan premiér chtěl naznačit, ať se připravíme na plošné rozšíření války, asi by to chtělo začít si urychleně balit kufry a hodně přemýšlet nad tím, jestli se přestěhujeme do Peru, či do Austrálie.

Souběžně s neštěstím na Ukrajině, které se opravdu stát nemělo, začala bobtnat energetická krize. Pan premiér se jí postavil čelem a ve svém statečném projevu k Senátu oznámil: „Nemusím připomínat, že poté, co Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu, začalo využívat energetiku jako ekonomickou zbraň proti Západu, a to je prostě fakt.“ Já pořád čekám na vysvětlení, proč třeba v Německu a v Itálii odebírají až polovinu plynu od našeho rudého nepřítele? Nevíte to někdo? A nepomohl by nám s tím Klekí-petra? Ten přece uměl diplomaticky hovořit s bílými i rudými.

Pan premiér nám také často připomíná, že jsme velmi bohatí a nemáme si nač stěžovat. Tudíž asi proto ceny v té naší malé zemičce daleko převyšují platby našich ekonomicky vyspělejších sousedů. Konkrétně v první polovině roku 2024 byla průměrná sazba za elektřinu v českých domácnostech 0,3381 € za kilowatthodinu (kWh), v EU se jednalo o 0,2889 € za kWh.

A už vůbec pan premiér zapomněl zmínit ekonomické dopady na naše výrobce, kteří produkci přesouvají do levnějšího Polska. Ale což, ať nefňukají a hledají mezery na světovém trhu. Vždyť ještě nikdo nezapočal třeba sériovou výrobu Tleskačova kola, tudíž by se této příležitosti mohli ujmout čeští podnikatelé. Stačí si nad ponk zavěsit premiérův portrét, pomodlit se k Ursule von der Leyenové a ono to půjde.

Nechci vyjmenovávat všechny úspěchy pana premiéra, protože bych tím jistě uvedla do rozpaků jeho méně zdatné předchůdce. Každopádně on sám nedávno na tiskové konferenci prohlásil, že jeho vláda splnila nebo rozpracovala 93 % cílů svého programového prohlášení, což zahrnuje důchodovou reformu, zahájení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, výstavbu 200 kilometrů dálnic a změnu učiva na základních školách. Pokud ta změna učiva znamená, že nebozí třeťáci již teď vyplňují progresivní texty o sebevraždách, a důchodová reforma nás nechá pracovat do osmdesáti, tak fajn.

Díky těmto prohlášením se mi začalo krásně spát s vědomím, že pan premiér drží opratě našeho státu pevně ve svých rukou, příkladně nás reprezentuje v Africe a přednáší poloprázdným sálům.

Navíc si pořídil efektní brýle, krásné obleky, naučil se bouchat pěstičkou do stolu a zvyšovat hlas, ale ani to nestačí, aby ho voliči začali oddaně poslouchat a hlavně uznali, že nám tady vyrostl politik špičkových parametrů.

Jenomže i mě dneska poprvé znejistěl, poprvé jsem večerem byla trochu neklidná. Povězte mi, splnil sliby, nebo nesplnil, chtěl je splnit a nemohl, nebo je splnil, a dokonce překročil? 

A co jeho rádcové, našli nebo nenašli?

Já tápu!

Něco mi ale našeptává, že teď už nás nespasí ani klon krále Miroslava.



Zdroje:








Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.