Aaron Webber |
Každý si rád stěžuje na politiky , zvláště na ty nahoře, a ne bezdůvodně. Když nemáte schopnost bránit se těm, kteří zneužívají svou moc, a nemáte žádný způsob, jak je pohnat k zodpovědnosti, jediné zbývající možnosti jsou hlasování, průzkumy veřejného mínění a protesty. Jak již bylo řečeno, kdo jsou dnes nejvíce neoblíbení světoví vůdci?
Podívali jsme se na seznam zemí, které mají platné, skutečné průzkumy veřejného mínění o svých vůdcích, a zjistili jsme, které z nich jsou nejvíce nepopulární. Ve skutečnosti jsou někteří tak neoblíbení, že při psaní tohoto článku rezignovali! Zahrnuli jsme je spolu s jejich náhradníky.
Všechny tyto údaje jsou převzaty ze zprávy Statista vydané v březnu 2024 z průzkumu provedeného od 29. února do 6. března 2024. Všichni respondenti byli starší 18 let. Všichni lidé zahrnutí do průzkumu odpovídali pouze na otázky o lídrovi své vlastní země.
Žádná země neexistuje ve vzduchoprázdnu. Máme-li porozumět trendům a směřování světových kultur a politiky, nemůžeme se jen dívat na naši vlastní zemi a vůdce. Abychom mohli být světovými občany, musíme se podívat na naše sousedy a ty vzdálené a vidět jejich politické změny ve vztahu k našim.
#20 Anthony Albanese
- Země : Austrálie
- Schválení : 48 %
- Nesouhlas : 41 %
Anthony Albanese je vůdcem Australské labouristické strany a premiérem je od roku 2019. Jeho prvním činem poté, co byl v roce 2022 znovu zvolen, bylo zavedení změny ústavy, která dala hlas v parlamentu domorodým obyvatelům. Austrálie uhlíkově neutrální do roku 2050 a podporuje zvýšení australské minimální mzdy.
Jeho názory se během jeho politické kariéry pomalu posunuly více do středu. Jeho hlavní překážkou, která ovlivňuje jeho popularitu, je silný pravicový mediální průmysl vlastněný bohatými a mocnými politiky v Liberální straně.
#19 Luiz Ignacio Lula da Silva
- Země : Brazílie
- Schválení : 43 %
- Nesouhlas : 49 %
Silva byl poprvé zvolen prezidentem v roce 2002 a znovu zvolen v roce 2006. Jako levicový prezident zavedl mnoho reforem, které pomohly zvýšit brazilský HDP, snížily veřejný dluh, snížily inflaci a pomohly více než 20 milionům lidí uniknout před životem. chudoby. Byl jedním z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších ze všech brazilských prezidentů. V roce 2017 byl ale odsouzen za praní špinavých peněz a odseděl si 580 dní ve vězení.
Nejvyšší soud jeho odsouzení v roce 2021 zrušil, což mu umožnilo v roce 2022 znovu kandidovat na prezidenta a vyhrát.
#18 Giorgia Meloni
- Země : Itálie
- Schválení : 43 %
- Nesouhlas : 51 %
Meloni je předsedkyní italské vlády od roku 2022 a je první ženou, která tento úřad zastává. Je předsedkyní pravicové strany Bratři Itálie. Patří mezi nejvlivnější a nejmocnější ženy na světě a Forbes ji nazývá čtvrtou nejmocnější ženou světa .
Meloni je anti-LGBT a zastává mnoho xenofobních, křesťanských nacionalistických a islamofobních názorů. Zavedla novou legislativu, která posiluje pravomoci předsedy vlády, a nové zákony, které posilují parlamentní moc vítězné strany. Přijala také zákon, který říká, že v rodném listě mohou být pouze biologičtí rodiče dítěte. Pokusila se učinit z náhradního mateřství zločin a postavila se proti zákonům na ochranu menšin nebo povolení rodičovství osob stejného pohlaví.
#17 Joe Biden
- Země : Spojené státy americké
- Schválení : 39 %
- Nesouhlas : 54 %
Biden sloužil jako senátor za Delaware od roku 1973 do roku 2009, poté jako viceprezident Baracka Obamy od roku 2009 do roku 2017, poté jako prezident od roku 2021. Je současným kandidátem na prezidentské volby v roce 2024. Biden řekl, že jeho politické pozice jsou ovlivněny jeho katolickým původem a byl nazýván umírněným demokratem. Ačkoli nedávno byla jeho prezidentská platforma nazývána nejprogresivnější ze všech velkých stran v historii Ameriky.
#16 Pedro Sanchez
- Země : Španělsko
- Schválení : 38 %
- Nesouhlas : 57 %
Sanchez je předsedou španělské vlády od voleb v roce 2018. Do svého třetího funkčního období byl předsedou vlády jmenován v roce 2023. V minulosti kandidoval na centristických a sociálně liberálních platformách , ale po úspěšných politických volbách v letech 2017 a 2018 posunul se více doleva a nyní otevřeně podporuje „znovuzaložení sociální demokracie“ a řekl, že podporuje plány na přechod k postkapitalistické společnosti, v níž by chtěl vidět konec neoliberálního kapitalismu.
#15 Alexander de Croo
- Země : Belgie
- Schválení : 38 %
- Nesouhlas : 46 %
Croo se stal belgickým premiérem v roce 2020, je členem strany Open VLD, která je středopravicovou stranou. Během belgických federálních voleb v roce 2024 však jeho strana utrpěla velkou porážku a on oznámil svou rezignaci, která vstoupila v platnost 10. června. V současnosti zůstává dočasným premiérem, zatímco lídři vítězných stran sestavují novou vládu pod dohledem belgický král.
#14 Ulf Kristersson
- Země : Švédsko
- Schválení : 36 %
- Nesouhlas : 55 %
Kristersson je předsedou švédské vlády od roku 2022 a vůdcem švédské Umírněné strany, zastává pravicové pozice a během svého funkčního období prosazoval pravicovou politiku. Pod jeho vedením Švédsko vstoupilo do NATO, zrušilo tamní zákaz jaderných reaktorů a zvýšilo pobídky pro větrnou energii. S manželkou adoptovali tři děti z Číny.
#13 Leo Varadkar (odstoupil)
- Země : Irsko
- Schválení : 35 %
- Nesouhlas : 57 %
Leo Varadka byl předsedou vlády (nebo Taoiseach, jak se tomu v Irsku říká) až do března 2024, kdy odstoupil z osobních a politických důvodů a jako jeho náhrada byl zvolen Simon Harris. Oba jsou členy strany Fine Gael, což je liberálně-konzervativní a křesťansko-demokratická strana.
Jedním z prvních kroků Harrisovy vlády bylo uznání státu Palestina, což bylo podle něj „důležité a historické“ rozhodnutí.
#12 Justin Trudeau
- Země : Kanada
- Schválení : 35 %
- Nesouhlas : 59 %
Justin Trudeau je 23. premiérem Kanady, slouží od roku 2015. Je členem kanadské liberální strany, druhým nejmladším premiérem v kanadské historii a synem 15. kanadského premiéra.
Pod jeho vedením Kanada zakázala konverzní terapii, zvýšila cíle přistěhovalectví, zakázala zahraniční nákupy domů, zavedla legislativu na ochranu práva na lékařsky asistované umírání, legalizovala konopí pro rekreaci a mnoho dalšího.
#11 Recep Tayyip Erdoğan
- Země : Turecko
- Schválení : 34 %
- Nesouhlas : 57 %
Erdoğan je 12. prezidentem Turecka, byl zvolen v roce 2014 a jako předseda vlády působil v letech 2003 až 2014. Je členem Strany spravedlnosti a rozvoje, což je konzervativní, nacionalistická, demokratická strana.
Je dlouholetým a silným bojovníkem za islamistické kauzy a je považován za vzor pro ostatní země Blízkého východu. Zavedl také mnoho změn, které oživily staré osmanské tradice.
Během jeho vedení (v podstatě od roku 2002) Turecko zaznamenalo nárůst autoritářství, korupce a potlačování disentu. Několik lidí bylo zatčeno a obviněno z pouhé urážky Erdoğana.
#10 Karl Nehammer
- Země : Rakousko
- Schválení : 30 %
- Nesouhlas : 63 %
Karl Nehammer je 32. kancléřem Rakouska, zvolen v roce 2021.
Během ruské invaze na Ukrajinu se Nehammer setkal s Putinem a navštívil Kyjev, ale invazi veřejně neodsoudil. Byl také hlavním hlasem, který odmítl začlenění Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru a zabránil začlenění Turecka do EU. Podporuje Izrael v jeho válce proti Hamásu a odmítá všechny výzvy k příměří.
#9 Mark Rutte (odstoupil)
- Země : Nizozemsko
- Schválení : 29 %
- Nesouhlas : 65 %
Mark Rutte byl nizozemským premiérem od roku 2010, jeho podpora pravicové politiky a politiky vedla k jeho nízké oblibě a jeho případné rezignaci na svou funkci. Funkci generálního tajemníka NATO převezme v říjnu 2024.
Dick Schoof převzal funkci premiéra 2. července 2024 po Rutteho odchodu poté, co se Rutteho vládě po volbách v roce 2023 nepodařilo sestavit koalici. Slouží jako kompromisní, nezávislý premiér. Je členem labouristické strany.
#8 Cyril Ramaphosa
- Země : Jižní Afrika
- Schválení : 27 %
- Nesouhlas : 65 %
Cyril Ramaphosa je pátým prezidentem Jihoafrické republiky a byl zvolen v roce 2018. Byl aktivistou proti apartheidu a odborovým předákem. Do svého druhého prezidentského období byl zvolen 14. června 2024.
Ramaphosa zavedla mnoho pozemkových reforem, ekonomických politik a pracovních reforem. Většina jeho odporu pochází od bílých, pravicových občanů a jejich stran.
#7 Rishi Sunak (odstoupil)
- Země : Spojené království
- Schválení : 26 %
- Nesouhlas : 66 %
Čtenáři pravděpodobně slyšeli Sunakovo jméno v posledních dnech častěji , když odstoupil z funkce premiéra 5. července 2024. Nahradil ho nastupující premiér Keir Starmer, vůdce levicové Strany práce Spojeného království. Jeho extrémní bohatství ho okamžitě učinilo neoblíbeným u běžných lidí.
Sunakova rezignace signalizuje konec 14letého vedení konzervativců ve Spojeném království a odklon od hrozné konzervativní politiky, která zruinovala Spojené království, vedla k odchodu Spojeného království z Evropské unie a oslabila britskou ekonomiku. To byla nejhorší porážka, kterou Konzervativní strana utrpěla od roku 1996 a v parlamentu se propadla na třetí místo.
Sám Sunak byl tím, kdo vyzval ke všeobecným volbám, čímž překvapil svou vlastní stranu, i když s vyhlášením voleb mohl počkat až do prosince 2024. Tato prohra ve všeobecných volbách je pouze nejnovější v úpadku Konzervativní strany a obratu země k lepší politice, kterou obhajuje Labouristická strana.
#6 Yoon Seok- youl
- Země : Jižní Korea
- Schválení : 25 %
- Nesouhlas : 70 %
Yoon je 13. prezidentem Jižní Koreje a byl zvolen v roce 2022. Yoon se pokusil zvýšit týdenní pracovní týden v Jižní Koreji z 52 hodin na 69 hodin, ale masivní a rozšířený odpor ho přesvědčil, aby to přehodnotil. Přijal také opatření ke znárodnění nezávislých policejních sil v zemi. Kontroverze zahrnující nepotismus, reformu vzdělávání a inflaci přispěly k jeho nízkému hodnocení.
#5 Obchod Jonas Gahr
- Země : Norsko
- Schválení : 24 %
- Nesouhlas : 71 %
Store je 36. premiérem Norska, byl jmenován v roce 2021. Je členem norské Labour Party, ale častěji je spojován s obchodně přátelskou pravicovou frakcí své strany. To se odráželo v jeho politikách a pozicích po celou dobu jeho úřadu, což vedlo k jeho nízkému souhlasu a kritice upřednostňování některých společností a odvětví před ostatními a občany.
#4 Emmanuel Macron
- Země : Francie
- Schválení : 23 %
- Nesouhlas : 71 %
Macron je 25. prezidentem Francie a jedním ze dvou spoluprinců Andorry. Prezidentem byl zvolen v roce 2017. Dříve byl členem Socialistické strany, než založil vlastní stranu Renesance, centristickou politickou stranu.
Poté, co jeho strana utrpěla masivní porážku během voleb do Evropského parlamentu v roce 2024, Macron rozpustil francouzské Národní shromáždění a vyzval k předčasným volbám, které skončily 7. července 2024. Jeho strana utrpěla nejhorší vládní ztrátu pro politickou stranu od roku 1870. Výsledkem bylo , francouzský premiér rezignoval na svou funkci, ale Macron to odmítl a požádal současného premiéra, aby zůstal, dokud nebude sestavena nová vláda. Ve volbách dominovaly krajně levicové strany.
Macron se typicky označoval za centristu, což mu ve Francii nezískalo mnoho spojenců, zejména v posledních letech, kdy pracující lidé bojují o přežití.
#3 Olaf Scholz
- Země : Německo
- Schválení : 22 %
- Nesouhlas : 73 %
Olaf Scholz je německým kancléřem od svého jmenování v roce 2021. Je členem sociálně demokratické strany, středolevé organizace.
Veřejně kritizoval Palestinu a odmítl výzvy k příměří a také zvýšil německý rozpočet na obranu. Pokáral a konfrontoval členy své vlastní vlády za jejich kritiku Izraele. Pokračuje také v politice předchozí vlády směřující k Německu bez jaderných reaktorů.
#2 Fumio Kishida
- Země : Japonsko
- Schválení : 17 %
- Nesouhlas : 70 %
Kishida je premiérem Japonska od svého jmenování v roce 2021 a vůdcem japonské Liberálně demokratické strany. I když jeho strana v nedávných volbách propadla, Kishida zůstal premiérem. LDP je konzervativní a nacionalistická politická strana.
Jeden z Kishidových politických oponentů byl zavražděn v roce 2022 a v roce 2023 byl spáchán pokus o atentát na samotného Kishidu, když na něj muž hodil bombu.
Zajímavé je, že předchůdce Kishida odstoupil kvůli nízkému hodnocení (pod 30 %).
#1 Petr Fiala
- Země : Česká republika
- Schválení : 17 %
- Nesouhlas : 76 %
Fiala je předsedou vlády ČR od voleb v roce 2021, je lídrem Občanské demokratické strany, což je konzervativní, pravicová a protievropská strana.
Fiala je odpůrcem sňatků osob stejného pohlaví, je velkým zastáncem Izraele, je proti migrantům a nevěří na změnu klimatu. Od roku 2023 je Česká republika v ekonomické recesi.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.