Obrana demokracie

Pokrokový euroobčan

V demokratických volbách napříč světem se čím dál častěji prosazují síly, které demokratickými nazvat nemůžeme. Jaké má ale demokracie možnosti se podobnému vývoji bránit?

Existuje několik stupňů obrany proti vzestupu vlivu protidemokratických sil.




1. Pomoc demokratických institucí a médií

Vyspělé demokracie za sebou mají desetiletí vývoje. Za tu dobu si dokáže vychovat demokraticky smýšlející elitu, která pak může přispět k dodržování demokratických principů z různých pozic.

Máme zde Ústavní soud, který může nastavit demokratičtější pravidla hry ve volební soutěži. Máme zde úřady a státní instituce, které mohou ztížit nedemokratickým subjektům kandidaturu.
Máme tady veřejnoprávní média, která mohou propagovat demokratický proud.
Máme zde i soukromá média vlastněná lidmi, kterým záleží na demokracii.

A v neposlední řadě zde máme spoustu dobrovolníků a neziskových organizací (např. Demagog.cz, NELEŽ, Manipulatori.cz), kteří mohou populistům a dezinformátorům komplikovat život, neboť spolupracují i se sociálními sítěmi, které dnes mají velký vliv. Tato síť demokratických institucí dokázala po desetiletí udržet demokratický vývoj.

2. Vhodný volební systém

Zde budu stručný. Kdyby byl ve Francii anglický volební model, vládla by tam po minulých volbách s obrovskou převahou Národní fronta Marine Le Penové. Kdyby byl v Anglii francouzský volební model, získala by obrovský vliv strana Nigela Farage.

3. Získat více hlasů pro demokratické kandidáty

Hlasy pro demokratické kandidáty lze získat tím, že rozšíříme volební právo na lidi, u kterých je předpoklad, že budou volit demokratické kandidáty a strany. Lze umožnit volit cizincům (případně jim zjednodušit přístup k občanství). Lze usnadnit volbu lidem trvale žijícím v zahraničí (díky tomu se podařilo zachránit demokracii v Rakousku nebo Moldavsku).

Paradoxně právě rumunští voliči žijící v zahraničí volili protizápadního kandidáta. Lze snížit volební věk a umožnit tak volit mladým, u kterých je větší pravděpodobnost, že smýšlí liberálně.

4. Rumunsko

U současných voleb v Rumunsku hrozilo, že zvolení nedemokratického kandidáta žádné z těchto opatření nezabrání. Že je zrušení voleb už na hraně demokratičnosti? Nemyslím si. Svůj postoj jsem shrnul do krátké glosy a tou se s vámi nyní rozloučím:




Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.