Klimatická manipulace ráno, v poledne i večer

G. Sitař
Čtyři ukázky klimatických manipulací. O tom, že každé počasí je důkazem změny, nebo o vědě, která v tom má „jasno”, dokud se nezjistí, že v tom jasno nemá.

Malá ukázka z mediálních manipulací, kterým jsou lidé vystavováni každý den. Odkaz na všechny zdroje informací na konci článku.

Ukázka první: Vše je známkou klimatické změny


Deník Guardian, 2022, titulek: Španělsko a Portugalsko trpí nejsušším obdobím za 1.200 let, ukazuje výzkum


V článku se dále uvádí, že Iberský poloostrov postihla vlna veder, která je z důvodu klimatické krize desetkrát pravděpodobnější.


Pozn. autora: Proč ne devětkrát nebo osmkrát? Protože čím vyšší, tím lepší, tak proto.


Deník Guardian, listopad 2024, titulek: Španělské apokalyptické záplavy ukazují dvě nepopiratelné pravdy: klimatická krize se zhoršuje a „ropné firmy” nás zabíjejí


Dále v textu: „To je typické pro období narušeného klimatu, ve kterém se katastrofy způsobené extrémním počasím staly tak častými, že hrozí jejich normalizace.”


Pozn. autora: Výběr slov je excelentní: „apokalyptické”, „nepopiratelné pravdy”, „krize”, „zhoršuje”, „zabíjejí”. Celých 40 % slov z titulku navozuje blízkost apokalyptické smrti a tento fakt je nejen pravdivý, ale dokonce nepopiratelný. Výběr slov v samotném textu je obdobný, byť procento katastrofických slov je nižší než v titulku.


V článku zcela chybí:


  • v roce 1957 postihly Valencii záplavy ještě většího rozsahu;
  • katastrofické záplavy postihly tu samou oblast v roce 1517;
  • od 14. století eviduje Valencie 75 velkých povodní;
  • postižená oblast Valencie leží v záplavové oblasti, která měla být chráněna vodní nádrží, ale ta vybudována nebyla.


Katastrofické titulky působí podprahově. I když člověk tuší, že si autor „tak trochu zapřeháněl”, negativní dojem zůstává.


Média v Kalifornii informovala v minulých letech obdobně. Bude sucho, bude sucho, tak ne, bude pršet.



Ukázka druhá: Věda v tom má definitivně jasno, dokud se situace nezmění


Časopis Nature otiskl v říjnu článek, ve kterém autoři tvrdí, že globální vegetace v procesu fotosyntézy absorbuje až o 30 % více oxidu uhličitého, než vědci předpokládali. Rozdíl mezi dřívějšími hodnotami a nově zjištěnými údaji představuje „zdroj nejistoty při předpovídání zpětných vazeb mezi klimatem a cykly uhlíku”.


Pozn. autora: Klimatické modely musí nějakým způsobem pracovat s absorpcí uhlíku v procesu fotosyntézy. Jestliže zjevně neexistuje „vědecká shoda” na tom, kolik uhlíku absorbuje světová zeleň, jakou hodnotu má „vědecká shoda” na kvalitě předpovědí modelů, které s tímto vstupem pracují?


Studie z ledna tohoto roku v časopise ScienceDirect potvrzuje to, co tvrdila americká agentura NASA již v roce 2016. Planeta je čím dál tím zelenější.


NASA měřila za pomoci satelitů pokrytí stromů listy nad oblastmi s vegetací. V roce 2016 uvedla, že rozsah pokrytí listy rostl více než tři desítky let a nárůst plochy listů a nových stromů představuje ekvivalent dvojnásobku rozlohy Spojených států.


Studie z ledna tohoto roku zprávu NASA potvrdila. „Trend globálního ozeleňování pokračuje a na polovině zeměkoule zrychluje.” Ani suchá období neznamenala obrácení trendu, pouze jeho zpomalení. 


Pozn. autora: Vegetace zjevně absorbovala relativně hodně oxidu uhličitého, když se planeta zazelenala. A co to znamená?



Ukázka třetí: O pokrytectví


Na mnoha místech na světě měří v přístavech průměrnou výšku hladiny moře s vyloučením sezónních trendů. Například přístav v Seattlu na západním pobřeží Spojených států ukazuje již sto dvacet let neměnný trend mírného nárůstu hladiny oceánu o zhruba 2 milimetry ročně. Trend je za posledních dvacet let úplně stejný jako v kterémkoli období minulého století. Nezrychluje.


Na druhé straně Tichého oceánu, v australském Victor Harbour, ukazuje měření za posledních padesát let podobný trend jako v Seattlu. To samé platí o měřeních v přístavech v Anglii.


Pozn. autora: Pokud se trend za posledních sto dvacet let nezměnil a ani nezrychluje, měla by být tato informace standardně zahrnuta do diskuzí o zvyšování hladiny oceánů. To, že není, je také informace o kvalitě diskuze.


Nejinformovanější muž na světě, bývalý prezident USA Barack Obama, teorii o rychlém růstu hladiny světových oceánů asi příliš nevěří, neboť si koupil rozsáhlý dům přímo na pláži na havajském ostrově Oahu. 


Pozn. autora: Nebo mu nevadí vyhodit několik milionů dolarů za dům, který bude brzy z důvodu svého podmáčení neprodejný. Je to možné, ale vysoce nepravděpodobné.



Ukázka čtvrtá: Opakující se podprahová manipulace


Podprahové ovlivňování lidské mysli spočívá v opakovaném publikování článků, ve kterých se vyskytuje slovo klimatická změna v negativním kontextu. Článků jsou tisíce. Mezi ty zábavnější patří například:


Časopis The Week, 2023, titulek: Losi žerou tolik, že mohou zhoršovat klimatickou změnu


Klíčovou informací je tvrzení, že losi sežerou až třicet kilo zelené hmoty za den, čímž limitují schopnost lesa ukládat uhlík.


Časopis Wired. 2021, titulek: Hladová divoká prasata zhoršují klimatickou změnu


Když se hladová prasata začnou vrtat v zemi, uvolní tolik uhlíku jako „milion aut”.


Pozn. autora: K čemu jsou prasata? Vystřílet! A co s losy? Taky vystřílet? Ale důležité je slovo klimatická změna v titulku, i když je zbytek úplný nesmysl. Neustálé opakování ovlivní každého, zejména mladou generaci.





Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.