Rádio Jerevan v alternativním vesmíru

redakce
Vždy, když Vinnetou slyší zvony ze Santa Fé, otevře se vstup do alternativního vesmíru a redaktoři rádia Jerevan mohou vstoupit do onoho tajemného světa, aby všem přinesli čerstvé zprávy.
Alternativní vesmír si pulzuje svým rytmem. Zde výběr toho nejzajímavějšího. Zdrojová informace zpráv není k dispozici, neboť při přechodu z alternativního vesmíru zpět do současného světa zabavuje převozník Cháron nemilosrdně všechny zápisky. Říká, že kdo moc čte, moc myslí. Tak on to říká. Naštěstí mají redaktoři rádia dobrou paměť. Tak snad to nepopletli.

Monrovia

Africký stát Libérie, který byl založen v 19. století, aby poskytl domov osvobozeným otrokům z USA, čelí obrovskému náporu bílých migrantů z Evropy. Ilegálně přecházejí do země ze sousedního Pobřeží slonoviny. Jeden z migrantů prohlásil v rozhovoru pro televizi:

„Afrika je země nekonečných přírodních zdrojů, která dává stejně nekonečné možnosti.”

Libérie se nejdříve náporu migrantů bránila, ale nyní je do země vpouští v podstatě bez omezení. Vláda zjistila, že noví imigranti přirozeně nahradí liberijské obyvatele, kteří utíkají do Evropy. Nejdůležitějším faktorem je ale zjištění, že noví migranti nechtějí žádné sociální dávky, byť v Libérii se stejně žádné neplatí, neb není z čeho, ale že naopak platí daně. 

„To rozhodlo”, uvedl liberijský ministr financí.

Brno

Akademici z druhé největší politologické fakulty v zemi přišli se zajímavým zjištěním, které otřáslo většinou politických stran.

Politická moc v demokratické zemi prý vychází z vůle lidu. Politik je údajně zvolen proto, že slibuje prosazovat zájmy nějaké skupiny lidí. Pokud si nějaká skupina lidí nepřeje zaplavení země migranty a nějaký politik si dá omezení migrace do svého programu, jde o standardní demokratický proces a takový politik není ani populistou, ani ohrožením systému.


Součástí studie z Brna je i vysvětlení, že populismus v původním smyslu slova znamená lákání voličů na rozdávání peněz, dávání zavádějících nebo nesplnitelných slibů. Studie uvádí řadu konkrétních příkladů: zdravotnictví zadarmo, levná energie ze zdrojů, které budou i s dotacemi stát majlant, nebo podpora růstu ekonomiky regulacemi.

Praha

Vláda schválila vzdělávací program pro základní a střední školy, který má studentům pomoci poznat dezinformaci. Do škol se rozjedou stovky dobrovolných instruktorů, kteří již prošli úvodním školením. Redaktorům rádia se podařilo získat manuál školení. Je překvapivě jednoduchý. Obsahuje dvě věty:

„Když někdo zakáže tomu druhému mluvit, je to on, kdo šíří dezinformace. Čtěte, poslouchejte, myslete!”

Na dotaz rádia, zda je to opravdu vše, odpověděla mluvčí vlády, že ano, a divila se, proč se redaktoři ptají. „To je přece jasné už věky věků”, okřikla redaktory Jerevanu oblečené ve slušivém skafandru.

Brusel

Na setkání nejvyšších evropských politiků došlo k nemilé události, když nezletilé dítě jedné ze šatnářek vběhlo do jednací místnosti. Politici, kteří nikdy žádné dítě neviděli z takové blízkosti, byli údajně překvapeni, jakou práci dá jenom ho zpacifikovat, když nedostane rychle nanuka.

Hluboce dojati úsilím matky při krocení dítěte se proto rozhodli, že budou v nabitém transkalendáři hledat alespoň jeden den, který by mohli potají věnovat rodinám s dětmi. Anonymně řekli rádiu, že veřejně to udělat nemohou, že to je příliš radikální. Ale údajně to pro ně byl neuvěřitelný zážitek pozorovat na živo interakci matky s dítětem.

Bratislava

Světové deníky komentovaly výsledek slovenských prezidentských voleb jako přesvědčivé vítězství lidí, kteří se nedomnívají, že pokračování konfliktu na Ukrajině je v jejich zájmu. 

Poražený kandidát na konci volební noci řekl, že ho mrzí, že nedokázal občany přesvědčit o svém řešení. Zároveň důrazně požádal okrajová média, aby neoznačovala polovinu národa jako proruské agenty. Podle jeho slov je logické, že na každý komplexní problém existují různé názory. „Úkolem médií, zejména těch, které platí občané, je přinášet prostě jen zprávy”, řekl na závěr svého projevu za bouřlivého potlesku přítomných novinářů.

Zástupci okrajových médií to podle redaktorů komentovali latinským rčením Dopi Ceco Coti. Zatím se Jerevanu nepodařilo zjistit, co to znamená v češtině.



2 komentáře:

  1. Pobavil jsem se. A to je ve světě plném nenávisti dost nedostatkové zboží.

    OdpovědětVymazat
  2. Anonymní15.4.24

    Desat Homerov z desiatich!! Skvele :)))

    OdpovědětVymazat