Mešita do každé rodiny

Pokrokový euroobčan
Vyspělost zemí lze posuzovat z mnoha úhlů pohledu. Mimo jiné i podle toho, co všechno dělají pro své náboženské menšiny, aby ty se pak v jejich zemi cítily dobře.

Pokud jde o Slovensko, nevede si aktuálně při posuzování své vyspělosti zrovna nejlépe. Formálně je sice začleněno v západních strukturách, dokonce se tam platí eurem. Ale současně má proruského premiéra (a nyní i prezidenta) narušujícího evropský konsenzus, obyvatelstvo nedostatečně poučené ohledně výhod, které jim přináší to, že je Západ vzal do své rodiny, a v neposlední řadě je tam stále rozšířená xenofobie, proti které se dělá příliš málo.

Slovensko je tak jednou z několika osamocených zemí na světě, kde oficiálně není ani jedna mešita. Muslimové se samozřejmě i na Slovensku scházejí v hojném počtu v prostorách, které jako mešita slouží, ale oficiálně žádná neexistuje. Přitom každá etnická a náboženská menšina by měla mít svůj prostor a své útočiště. Tam může plánovat, jak se bránit všudypřítomné diskriminaci, jak své náboženství propagovat a odkud ho šířit. Slováci jsou nábožensky založení a islám by jistě mohl obohatit život nejednoho rodilého Slováka.

Proto mě napadlo, že by bylo skvělým gestem, kdyby slovenským muslimům postavily reprezentativní mešitu neziskové organizace, které na Slovensku působí. Na vzniku mešity v době, kdy už je islám v zemi dostatečně zakotven, není nic extra zázračného. Ale kdyby Slovensko připravilo svým muslimům mešitu ještě předtím, než zde islám získá na síle a významu podobně jako v demokratických zemích na Západě, dokázalo by, že si svou příslušnost k vyspělému světu i navzdory četným excesům současné politické reprezentace zaslouží.

Užitečné odkazy:

Mešity - centra míru a náboženské svobody
Záběry z bratislavské modtlitebny
Muslimové na Slovensku jsou stále bez mešity
Jak se žije muslimům bez mešity
Na Slovensku chybí mešita, muslimové se scházejí v modlitebnách
Muslimové mají modlitebnu v paneláku
Takto mělo vypadat nepovolené islámské centrum v Bratislavě



HS doplňuje tuto pěknou euroúvahu:
K dosažení tohoto cíle i v Česku je potřeba se znovu a hluboko zamyslet nad smysluplností korespondenční volby, protože počty vděčných muslimů (s českými kořeny až do pátého kolena) zajistí převahu stran s podporou tohoto mírumilovného etnika spolu s vyspělou částí západního světa.

Blíží se zavedení korespondenčních voleb, což by mělo naší zemi zajistit, že příští volby nedopadnou nežádoucím způsobem a nebude narušen rozvoj liberální demokracie. Stačí to však? ptá se dále Pokrokový euroobčan.

Žijeme v integrované Evropě. Všechny země se navzájem ovlivňují a vše, co se děje v jedné, projeví se i za jejími hranicemi. Proto je načase, abychom se definitivně rozloučili se starým konceptem voleb, který spočívá v tom, že v každé zemi volí výhradně její občané.

Naše země je silně provázaná s Německem. Před časem jsem sepsal úvahu, kdy jsem vyzýval k tomu, aby v českých volbách mohli hlasovat i kandidovat potomci vyhnaných sudetských Němců. Ale když se nad tím tak zamyslím, říkám si, že by šlo sice o cestu správným směrem, ale stále ve vyjetých kolejích.

Jsem toho názoru, že bychom měli umožnit v našich volbách hlasovat všem občanům Evropské unie. Lidé na západě mají mnohem delší zkušenost s budováním demokracie. A právě jejich zkušenosti a jejich volba by mohly zajistit, že vývoj demokracie u nás nebude ničím a nikým ohrožován. Domnívám se, že kosmopolitní Němec, Francouz nebo Švéd určitě nebude v českých volbách volit populisty a nacionalisty.

Pro české volby by tak byly hlasy odevzdané občany západních států příjemným osvěžením a pověstnou živou vodou pro naši mladou a zatím nepříliš vyspělou demokracii.






Žádné komentáře:

Okomentovat