Špatné zprávy z Ruska

      JULIAN MACFARLANE
Vzpomínáte si na Putinovu 4 1/2 hodiny dlouhou zprávu z konce roku? Pokrývalo to hodně území a většina lidí si o tom jen přečetla v médiích, která se zaměřila jen na pár bodů, o kterých si redaktoři mysleli, že jsou nějak relevantní pro jejich nařízenou ortodoxii, víte, "Rusko na laně".




Ale také jsem si ten text několikrát procházel a úšklebky NYT a WaPo jsem označil za mentální odpad.

Byl jsem motivován k tomu, abych se na video podíval, abych získal představu o tom, jak se Putin cítil, když odpovídal na otázky – což byla jasná důvěra.

Viděl jsem velmi lidského muže.

Nemá nic z Macronovy ješitnosti. Není to nafoukaný hlava jako Trudeau. Na rozdíl od Bidena ví, kde a kdo je a co dělá, a on i jeho psi jsou v bezpečí v blízkosti dětí.

Je inteligentní, emocionálně vnímavý a oceňuje ironii. Má smysl pro humor. On nemluví, on mluví, což je u jejího politického vůdce vzácná věc. Skutečná osoba – na rozdíl od kteréhokoli britského premiéra nebo současného labouristy – ty politické karikatury, které si zaslouží místo v karikaturách, spíše než ve vládě.

Řekněme jen, že Putin je opravdový.

Obnova Ruska

Zpráva z konce roku byla pozoruhodná, protože se týkala především ruského ekonomického a sociálního pokroku – a nikoli SMO jako války se Západem, která ve vhodném kontextu figurovala jako základní pilíř probíhající obnovy Ruska.

Všimněte si, že Putin hodně mluví o Rusku jako o "civilizaci" – na rozdíl od západních vůdců, kteří vždy mluví o svých zemích jako o "národech". Naše země" atd.

Nepředstírá, že Rusko bylo někdy dokonalé; Protože samozřejmě žádná civilizace nikdy není a nebyla – stejně jako žádný člověk nikdy není a nebyl. Spíše uznává všechnu smrt a utrpení, kterým Rusko prošlo v průběhu staletí v důsledku chyb svých vůdců. Myslí si však, že růst vychází z chyb, pokud se z nich dokážete poučit – a jak sám říká, "přizpůsobit se".

Nové Rusko tedy není rekapitulací nějaké starší verze, je to znovuvytvoření.

To se zdá být v rozporu s angloamerickým myšlením, které se vždy ohlíží zpět do minulosti. "Učiňme Ameriku opět velkou"? Bylo to někdy "skvělé" nebo "dobré"?

"Civilizace" je ve všech ohledech větší než "národ" – protože může zahrnovat více národů, které spolupracují prostřednictvím společných cílů a hodnot a společných zájmů. Každý národ má svůj příběh. Civilizace je tedy knihou příběhů.

Jako multietnická, multikonfesijní, mnohonárodnostní federace složená z různých národů, které spojuje historie, geografie, sdílené a protichůdné tradice, ekonomické vazby a vzájemný respekt, má Ruská federace jinou dynamiku než Spojené státy americké – "tavicí kotel".

Nebylo tomu tak vždycky. Stalinův Sovětský svaz byl "státem" – politickou entitou. Tato státní loď se potopila, ale Rusko mělo záchranný člun – to, co Putin správně považuje za historické civilizační hodnoty.

USA nemají hodnoty: mají bohaté lidi.

Přesto nám západní média nadále říkají, že Rusko je totalitní stát a hroutí se. Protože, no, pokud nejste Američan, mýlíte se.

Jiné Rusko

USA a Rusko neexistují ve stejném vesmíru.



Od zprávy z konce roku Putin pronesl různé projevy a veřejné komentáře, které potvrzují to, o čem mluvil.

Ekonomická agrese kolektivního Západu měla krátkodobé negativní dopady, ale dlouhodobé důsledky. Rusko je nyní do značné míry autarkií.

Osvobodilo se od závislosti na vývozu přírodních zdrojů a dovozu výrobků ze zahraničí a nyní vyrábí vše, co potřebuje, doma - je schopna vyvážet přebytky. S tím, jak se USA de-deindustrializují. Ruská federace se reindustrializuje.

Ruská ekonomika roste – tempem vyjádřeným v reálném HDP – nejméně dvakrát rychleji než Spojené státy. A pokud se globální ekonomika dostane do recese, Rusko bude od jejích dopadů do značné míry izolováno.

Nyní je nejsilnější evropskou ekonomikou, která nahradila Německo.

Je to pátá nejsilnější ekonomika na světě a brzy nahradí upadající Japonsko na čtvrtém místě.

Dělá velmi rychlý pokrok ve všech oblastech – například v civilním letectví, automobilovém a elektronickém průmyslu, zejména pokud jde o vojenskou techniku a výrobu všeho druhu.


Automatizuje výrobní procesy, ve velké míře využívá nové materiály, robotiku a umělou inteligenci.



Klíčem je samozřejmě vzdělání. Jak jsem již zmínil dříve, Rusko produkuje mnohem více inženýrů na hlavu než USA, což umožňuje jak jeho průmyslovou základnu, tak infrastrukturu. V USA se ukazuje, že MBA budou brzy nahrazeny systémy umělé inteligence, které dokážou vše, co umí, mnohem lépe.

Jděte na východ, mladý muži!

RF financuje vzdělávání na všech úrovních bezprecedentním tempem. Putin slíbil, že v Rusku nikdy nebude školné placené: že musí být meritokratické a demokratické – a dostupné všem. Vzdělávací instituce vyrůstají ve východním Rusku, aby vyrovnaly koncentraci v západní části země.



Nová univerzita na ruském Dálném východě


Dynamika investic na Dálném východě trojnásobně převyšuje obecný ukazatel pro Rusko. Zatímco růst investic do fixního kapitálu činil v letech 2014 až 2022 v celé zemi 13 %, na Dálném východě to pak bylo 39 %.

Obrat nákladu v přístavech na Dálném východě vzrostl 1,6krát, uvedení do provozu 1,3krát a spotřeba energie 1,2krát.

Tempo růstu produkce na Dálném východě je také nad průměrem v Rusku.

Tím, že se anglo-americké impérium rozhodlo vést ekonomickou a politickou válku jak proti Číně, tak proti Rusku, učinilo z obou zemí spojence - kterými by stejně měly být - vzhledem k historii a geografii a podobným postojům k důležitosti veřejného blaha, které je základem všeho ostatního. Tedy v době, kdy jsou obě země kapitalistické – kapitál musí sloužit lidem.

Postupem času se zvyšuje míra spolupráce mezi Ruskem a Čínou, protože je to ve společném zájmu obou zemí. Rusko a Čína sdílejí technologie v bezprecedentní míře – s obrovskými výhodami pro obě strany – nejen vojensky, ale i z hlediska průmyslu a infrastruktury.

Rusko je geograficky obrovské, ve srovnání s ním má relativně malý počet obyvatel. Je to také jedna z mála zemí, kromě Kanady, která může těžit z globální změny klimatu.

Infrastruktura

Nejvíce potřebuje infrastrukturu - zejména železnice a dopravu - sektory, v nichž je Čína světovým lídrem.

Čína má největší vysokorychlostní železniční síť na světě s tratěmi o délce 38 000 kilometrů od roku 2020, která podle ministerstva dopravy obsluhuje 95 procent měst s více než 1 milionem obyvatel.

V oblasti výzkumu a vývoje je Čína držitelem 43,52 % světových patentů na maglev, čímž se řadí na první místo a výrazně nad japonskými 20,57 %

Rusko nemůže napodobit Čínu, pokud jde o železniční dopravu, protože jeho potřeby jsou jiné – ale určitě může těžit z čínských technologií.

Již dlouho existují plány na novou vysokorychlostní trať mezi Moskvou a Kazaní, pátým největším městem Ruska a hlavním městem Tatarstánu.

Půjde o první vysokorychlostní trať v Rusku, na které budou vlaky jezdit rychlostí až 400 kilometrů za hodinu. Cesta vlakem z Moskvy do Kazaně, která dnes trvá téměř 13 hodin, by se zkrátila na 3,5 hodiny. V roce 2020 čínská státní společnost CRRC podepsala smlouvu na výstavbu části linky, která by měla být dokončena do roku 2024.



Transsibiřská magistrála – nejdelší na světě – prochází modernizací. Nákladní vlaky jsou nyní o 20 % delší a rychlost se zvýšila z průměrných 60 km/h na 80 km/h. Přeprava cestujících – dokonce i třetí třídy – byla výrazně vylepšena a modernizována, se soukromými prostory na spaní a vybavením.

Porovnejte Rusko s Kanadou, kde je průměrná rychlost železnice přes Kanadu 33 km/h. ViaRail z Vancouveru do Montrealu je 2 292. míle. Z Moskvy do Vladivostoku je transsibiřská magistrála dlouhá 5,771 mil. Obojí trvá asi 6 dní, ale Rusko je levnější a pohodlnější. Třetí třída byla modernizována.



Toaleta... hezčí než v Japonsku. Vždy suďte zemi podle jejích záchodů.

Moskva-Petrohrad je 703 km. Cesta trvá 3,5 hodiny.

Srovnejte to s USA a Kanadou. Z Toronta do Montrealu (540km) to trvá přes 5 hodin. Z Washingtonu do New Yorku je to 328 km. Prémiový Acela Express to zvládne za necelé 3 hodiny – za 2 až 4násobek ceny běžné jízdenky.

V USA se vysokorychlostní železnice odhaduje na 58 milionů dolarů za kilometr, v Rusku je to 33 milionů dolarů. Ale USA nebudují infrastrukturu, takže na tom vlastně nezáleží. A když na to přijde, Kanada také ne.

Jak Rusko postupuje kupředu, Západ, zejména USA a Kanada, stále více zaostávají. Je to prostý rozdíl ve vládních paradigmatech: v Rusku vláda existuje pro veřejné blaho; v Kanadě a americké vládě existuje dobro jejich miliardářů.

Nejde o kapitalismus nebo socialismus – jde o zdravý rozum.


Šéf ukrajinské obranné rozvědky uvedl, že ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj zemřel na krevní sraženinu, a popřel spekulace, že byl zabit ve vězení. Kyrylo Budanov v neděli novinářům řekl: "Možná vás zklamu, ale víme, že zemřel na krevní sraženinu," a dodal, že to bylo "víceméně potvrzeno".

USA však stále trvají na tom, že za krevní sraženiny je zodpovědné Rusko. Hádám, že jsou zodpovědní i za Bidenovu demenci.


1 komentář:

  1. Za Bidetovu demenci USA odpovědné nejsou, jenom za to, že Joe stále zastává úřad presidenta a má tak prioritní přístup k "červenému tlačítku". Pokud na lístku s instrukcemi, podle kterých se chová, najde příkaz od svých loutkovodičů "zmáčkni ho!", tak to udělá. Tak jednoduchý bude konec naší civilizae.

    OdpovědětVymazat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.