![]() |
G. Sitař |
(1) Rok 2012: Klimatická změna: Konec lyžování v Kalifornii
Bay City News Service
Vědec z amerického geologického institutu uvedl, že bez celosvětového omezení emisí mohou stoupající teploty způsobit, že pohoří Sierra Nevada v Kalifornii ztratí 80 % sněhové pokrývky v zimě v průběhu 40 let.
Pozn. autora: Jednoduchá manipulace budoucím časem. Stát se to může a nikdo nemůže tvrdit, že ne. Více o oblíbené technice zde.
(2) Rok 2012: Století sucha je před námi
Live Science
Nová studie ukazuje, že věčně zelené stromy, které se táhnou od jižní Kanady po severní Mexiko, spotřebovaly během suchého období v letech 2000 až 2004 mnohem méně oxidu uhličitého, než vědci předpokládali. Ale co se stane potom? Vědci si myslí, že sucha mohou být novým standardem.
Pozn. autora: Když je sucho, je těžké předpovídat, kdy se to otočí. Předpovídat, že nějaký trend bude pokračovat, neví-li klimatolog vůbec nic, má výrazně vyšší šanci na úspěch. Burziáni to dělají úspěšně také.
(3) Rok 2016: Díky El Niňo, ale sucho v Kalifornii je pravděpodobně navždy
Wired
Jestliže věříte, že právě končící zima s velkým množstvím srážek ukončila největší sucho v historii státu, mýlíte se. Sucho je tu možná navždy.
Pozn. autora: Sice pršelo, ale to nic neznamená. Kdyby klimatolog přiznal, že se jedná o normální variabilitu počasí, přijde o granty. Proto je nutné vytáhnout osvědčený budoucí čas. Může být zase sucho.
(4) Rok 2021: Kalifornie bez sněhu může přijít dříve, než si myslíte
Los Angeles Times
„Zima ještě na jezero Tahoe nedorazila”, napsali provozovatelé rezortu v oznámení, že se počátek sezóny odkládá. Ale hory nejsou jediné. Nová studie zjistila, že sněhová pokrývka může na západním pobřeží zcela zmizet do konce století. Nejhorší dopad to bude mít v Kalifornii, kde sněhová pokrývka v Sierra Nevadě může za dvě dekády poklesnout o 45 %.
Pozn. autora: Použije-li klimatolog budoucí čas, může do textu klidně dát procenta poklesu či jiné odborně vypadající údaje. Je to neověřitelné a nerozporovatelné.
(5) Rok 2022: Sucho navždy
Santa Barbara Independent
Po dvou letech sucha se do Kalifornie vrátily na konci minulého roku deště. Zdálo se, že přinesou konec sucha. Ale radost byla předčasná.
Pozn. autora: Každá dobrá zpráva je pro klimatologa předzvěstí katastrofy. Není katastrofa, nejsou granty.
(6) Rok 2023: Kalifornské atmosférické řeky jsou čím dál horší
Wired
Protože klimatická změna způsobuje, že bouřky jsou teplejší a vlhčí, má systém ochrany před povodněmi problémy. Na zeměkouli se některá místa stanou suššími, některá budou vlhčí, ale zdá se, že Kalifornie si užije obojího.
Pozn. autora: Když klimatická změna nepřinese sucho, tak přinese deště. Neprůstřelný argument. Rok 1862 budiž vymazán z historie. Tehdy totiž psali:
Povodně přišly po suchém období, které trvalo 20 let. V Kalifornii v centrálním údolí bylo zaplaveno zhruba 15 tisíc kilometrů čtverečních. Voda dosahovala až 8 metrů a nově vybudované telegrafní sloupy, které spojovaly San Francisco a New York, se ocitly pod vodou. Na některých místech stála voda až do léta. Více zde.
Pozn. autora: Dříve lidé zažívali bouřky, někdy silnější, někdy slabší. Teď to nejsou bouřky, ale atmosférické řeky, které jsou způsobeny čím?
(7) Rok 2023: Posledních dvanáct měsíců v Kalifornii patří mezi historicky nejvlhčí
New York Times
Zimní srážky způsobily, že 95 % území Kalifornie se v červnu dostalo ze stavu sucha. Vodní nádrže jsou plné, vodu není kam dávat a část vody byla ztracena, protože odtekla do oceánu.
Pozn. autora: Podle informací nezávislého klimatologa Dr. Spencera se průměrný přítok do velké nádrže Mead v Kalifornii za posledních devadesát let nezměnil. Problémem je, že se zvýšil odběr vody na zavlažování, populace vzrostla a žádné nové nádrže nebyly postaveny.
(8) Březen 2024: Ještě více sněhu v pohoří Sierra Nevada
abcNews
Další přívaly sněhu se ženou na Kalifornii poté, co v některých částech Sierra Nevady napadly za čtyři dny více než tři metry sněhu.
Pozn. autora: Sucho, deště, sněží, granty je to, oč tu běží.
Post scriptum
Podle studie kalifornské univerzity zažila Kalifornie v minulosti dvě velká sucha, která trvala dlouhé desítky let. Relativně vlhká období, která panovala v Kalifornii celé minulé století, byla spíše výjimkou. První velké sucho začalo v roce 892 našeho letopočtu a trvalo 220 let, druhé trvalo od roku 1209 celých 140 let. New York Times je ve svém článku označily jako megasucha.
Pozn. autora: Kalifornský způsob informování lze nalézt i v české kotlině, neboť podle informací meteorologů naplnila vlhká zima zásoby podzemní vody. Ale to se podle nich může brzy změnit.
Nepochybně může, takže klidu jeden nedojde.
Zdroje:
(2) Live Science
(3) Wired
(6) Wired
(7) New York Times
(8) abcNews
Žádné komentáře:
Okomentovat
Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.