Doba je složitá a mnozí naši spoluobčané se už v dnešní době velmi obtížně orientují. Vládní koalice problémy prostých občanů vnímá a přichází s řešením v podobě projektu řízené demokracie. A pomůže právě korespondenční volba.Ladislav Pokorný
Cesta tedy zdaleka nespočívá v prosté, či dokonce v přímé demokracii, jak se nám dlouhodobě snaží podsunout fašistické a populistické strany. Ne, to by byla cesta do pekel, protože, jak nám ukazují poslední události, český národ není zdaleka připraven na to, aby si zodpovědně o svých záležitostech rozhodoval sám, a navíc formou demokracie, která by postrádala přívlastek liberální.
Tudy cesta opravdu nevede. Nelze totiž přehlédnout, že zmatek mezi lidmi vrcholí. Brutální útoky dezinformátorů, ruská hybridní válka či nepoučitelnost a sprosté útoky na naše demokratické představitele ze strany dezolátní lůzy, jež byly až nestydatě patrné třeba v Karviné a v naposledy v Sokolově, jasně ukazují, že český národ potřebuje vedení.
Rozhodné, srozumitelné, někdy laskavé, někdy přísné, vždy ale jasné a kompetentní. Takové vedení dnes máme, jsme součástí Evropské unie a NATO, jen si toho někteří z nás nedokážou vážit a toto naše zakotvení ocenit. Celá situace je o paradoxnější, že jsme si v minulosti už prožili, jak nám nařizovali ze Sovětského svazu, co a jak máme dělat. A přesto si dnes, kdy jsme hrdou a svébytnou součástí Evropského a Severoatlantického společenství, nedokáže celá řada našich spoluobčanů této skutečnosti vážit.
Nikdo z nás nechce, aby lůza z Karviné a Sokolova rozhodovala o našich budoucích osudech, nedej bože pak o osudech naší mladé generace. Je dobře, že vládní koalice toto dokázala včas rozpoznat a najít recept na řešení, ostatně jako už v mnoha případech problémů, které naši společnost v posledních letech trápí.
Mezi brněnskými politology jde o dávno známý projekt řízené demokracie, který byl již ostatně v minulosti s úspěchem aplikován v celé řadě zemí. V celé řadě zemí již v minulosti nastala situace, kdy zmatení občané ztráceli důvěru ve své představitele, podléhali nesprávným narativům a následně nepodpořili ve volbách demokratické síly, ale uvěřili silám temna a zla.
Demokratičtí politici, kteří se často za své občany bili jako lvi, pak utrpěli porážku a celá společnost se jen velmi složitě vracela k hodnotám. Ostatně pro příklady nemusíme chodit daleko, stačí se jen podívat, jaký rozvrat společnosti dnes představují třeba Maďarsko či Slovensko.
Řízená demokracie, jež je dnes reprezentována např. právě Evropskou unií, však přináší řešení pro takové situace. Dokáže přechodné problémy napravit a společnost nasměrovat. Definicí pojmu „řízená demokracie“ existuje samozřejmě celá řada, ale pro naše čtenáře bude snad nejsrozumitelnější sice laická, ale právě proto snadno pochopitelná definice ze 70. let 20. století:
Pupák: „Tak tady se ptá soudružka P., co je to řízená demokracie. No, tak soudružko P., to si lid vládne prostřednictvím svých volených orgánů, ovšem tyto orgány jsou řízeny orgány jmenovanými.“
Čenda Krchov: „A já bych k tomu ještě dodal, že tyto orgány jmenované jsou pak řízeny orgány spřátelenými.“
(Šimek a Grossmann, Pupák na volební schůzi, 1968)
Vláda v posledních dvou letech učinila již celou řadu kroků k zavedení projektu řízené demokracie, přestože toto označení není běžně užíváno, neboť by nemuselo být naší veřejností správně pochopeno.
Za všechny jmenujme třeba právo na korigované informace, eliminaci škodlivých webů či zřízení sekce KRIT na Ministerstvu vnitra, která dohlíží na správné názory státních úředníků i občanů.
A právě korespondenční volba je dalším a velmi podstatným krokem k naplnění tohoto cíle, kdy by měly být v zájmu celé společnosti omezeny dopady nesprávné volby některých skupin domácího obyvatelstva preferencí volby našich spoluobčanů ze zahraničí, kteří jsou, jak známo, daleko zkušenější, disponují nadhledem, jenž nám v malé české kotlince mnohdy chybí, a jsou tedy schopni rozhodovat o osudu České republiky daleko zodpovědněji.
Rozšíření počtu těchto voličů, které je s návrhem zákona o korespondenční volbě spojeno a které velmi demokraticky umožňuje všem, kteří se cítí být našimi spoluobčany, bez zbytečných administrativních průtahů přispět k demokratickému vývoji naší vlasti, je jedině logickým a správným krokem, který prohloubí naši řízenou liberální demokracii a do budoucna zabrání nežádoucím excesům, kterých by se zmanipulovaní místní voliči mohli snad dopustit.
Není tedy třeba se o naši liberální demokracii obávat. Vláda pevně stojí za všemi slušnými, zodpovědnými a pokrokovými občany této země, ať již momentálně pobývají v New Yorku, v Kuala Lumpur či v Bandar Seri Begawan. Řízená demokracie je budoucností nejen pro nás, ale věříme, že i pro Evropu a do budoucna i pro celý svět.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.