Sýrie patří do EU!

Pokrokový euroobčan
Sýrie svrhla diktátora a nastupuje na novou cestu svého moderního vývoje. I s přispěním západních zemí.

Podpora demokratických procesů v Sýrii ze strany západních zemí v čele s Evropskou unií měla svou aktivní i pasivní podobu.

Tou aktivní byla materiální pomoc syrské demokratické opozici, která vedla dlouholetý boj s diktátorem Bašárem Asadem. Patří sem i mediální podpora. Jejím cílem bylo, aby lidé v Evropě se syrskou opozicí sympatizovali a aby byli ochotní přijmout mezi sebe do svých zemí i syrské migranty, kteří museli před diktátorem uprchnout.

Obojí přineslo výsledky. Demokratická opozice zvítězila na bojišti a mnoho syrských uprchlíků už je nedílnou součástí našich domovů. Pracují vedle nás, podílejí se na hospodářském rozvoji celé Evropy a v neposlední řadě nás obohacují svou kulturou.

Pasivní podpora je prostá. Život v Evropě je pro lidi na Blízkém východě snem. Všichni chtějí být jako Evropané, žít stejný životní styl a budovat liberální demokracii s ochranou etnických, náboženských a sexuálních menšin. Syřané prostě chtěli být jako my a i to jim pomáhalo v boji za jejich vysněnou svobodu.

Zdá se, že cíl byl tedy splněn. Sýrie právě zažívá euforický přerod v liberální demokracii západního střihu a celý vyspělý svět jí k tomu gratuluje a tleská. Zdánlivě mohou být všichni spokojeni.

Já se však domnívám, že pokud chceme motivovat lidi po celém světě, aby chtěli být jako my, pak nestačí být jim jen inspirací, ale měli bychom je mezi sebe přijmout plnohodnotně.
Proto bych považoval za správné nabídnout Sýrii přijetí do Evropské unie a do NATO.

Dokážu si představit i nějaké námitky, konkrétně dvě.

1. Sýrie je do značné míry muslimská země

Ano, je to xenofobní argument, ale nebudeme si nalhávat, že nezazní. Nicméně Turecko je rovněž muslimská země, je členem NATO a čekatelem na členství v EU a právě ono se výrazně podílelo na odstranění syrského diktátora. Zároveň je regionálním garantem bezpečnosti, pokud se v regionu objeví rozpínavé tendence jako v nedávné době např. u Arménie nebo u Kurdistánu. Navíc, na členství v Evropské unii čeká jako na zlatý grál i Bosna a Hercegovina, Albánie a Kosovo.

2. Mladá a neukotvená demokracie

Ano, demokracie je v Sýrii jenom pár dnů. Ale právě členství v Evropské unii by bylo zárukou, že na ní budou syrští představitelé dále pracovat a nenechají si ji vzít. A pokud by takové antidemokratizační tendence byly, Evropská unie by to stejně nedopustila.

Uznávám, že přijetí Sýrie do EU a do NATO v takto rychlém režimu může působit poněkud uspěchaně. Ale domnívám se, že právě takové odvážné kroky by pomohly k rozvoji demokracie v celém blízkovýchodním regionu.

Odkazy:

Můj dřívější článek o úskalí syrského vývoje:
Časová osa: Reakce EU na krizi v Sýrii
Politika EU vůči Sýrii a Turecku: Reálné vyhlídky v sousedství Evropy
Státy NATO podporují mezinárodní zapojení v Sýrii:
Dočkáme se v Sýrii Pochodu hrdosti?










Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.