Kozel zahradníkem

Štěpán Cháb
Otakar Foltýn, povolaný do funkce koordinátora pro strategickou komunikaci, má v médiích dveře otevřené. Je všude a je tam pořád. A je to dobře. Snaží se lidu totiž sdělit, že mají věřit státu. A má pravdu. Člověk, který věří státu, je člověk odolný a schopný vzdorovat jakékoliv manipulaci ze zahraničí.

A protože jsem z těch, co chtějí zemi silnou, sebevědomou a netíhnoucí k totalitám jakéhokoliv druhu, pokusím se být panu Foltýnovi k ruce. Podpořit ho. Jen nevím, jestli jeho požadavky půjde o co opřít.

„Je potřeba, abychom si uvědomili, že brannou povinností budoucnosti je informační gramotnost, a jestli v tento okamžik chcete nějakým způsobem pomoct svému státu, je úplně jedno, jestli věříte konkrétním politikům, ale měli byste věřit svým institucím. Tajné služby, policie i další orgány, které toto řeší, říkají to samé, tak pravděpodobně k tomu mají velmi dobrý důvod. A já vám garantuji, že mají,“ řekl Foltýn pro Český rozhlas.



Takže máme věřit státním institucím. No, podívejme se na ně.

Nedávno Ústavní soud odhlasoval, že snížení valorizace důchodů nebylo proti ústavnosti země. A to ač ke snížení valorizace vláda přistoupila v nouzovém režimu, takže bez řádné politické diskuse a tradičního legislativního kolečka. Prostě valorizaci protlačila na sílu a vůči seniorům retrospektivně. Z mého pohledu se tak Ústavní soud sám zachoval protiústavně. Jak mu tedy dát svou důvěru? A otázkou je – může za to Putin a jeho hybridní vojna proti ČR?

BIS se stala ideologickou partou hysterických kluků, kteří místo vážně míněné a vážené práce ukazují na veřejnost jen ideologickou zaťatost. Stačí si poslechnout prakticky jakýkoliv rozhovor s šéfem BISky Michalem Koudelkou. Ta hysterie z něj vytéká jako hnis z boláku. To není moudrý a uvážlivý člověk, ale člověk plný předpojaté nenávisti a potlačované zloby. Nevzbuzuje respekt, ale obavy, zda někdy nezvlčí přespříliš a nestane se součástí velkého problému. Nejde mu důvěřovat. Ne proto, že Putin šíří v ČR nějaké hybridní dezinformace. Ale proto, že Koudelka mluví na veřejnosti a na svět se tak dostane jeho skutečná letora. A tedy i jeho vedení BIS.

Policie? Střelba na FF UK loni v prosinci ukázala několik selhání policie. Ta selhání by se dala pochopit, ne omluvit, jen pochopit. Přesto jsme půl roku poslouchali jen výmluvy, zamlčování. A co je zásadní – nebyly vyvozeny žádné důsledky, když selhání byla odhalená. Z toho jde vyčíst, že policie se umí chovat velmi účelově. Nejde u ní vidět vnitřní spravedlnost. Může za tohle Putin? No, já nevím.

Vzpomeňme krásné minulé dva roky a pekelné zdražování potravin. Ano, jistě, v celé Evropě rostla inflace. Veřejnou diskusi ovšem ovládlo podezření, že řetězce v ČR vytvořily jakýsi kartel podáním ruky a zvyšovaly ceny nad rámec inflace. Tedy na citelném chudnutí společnosti nemravně vydělávaly. Proti takovému chování v ČR máme kupříkladu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Udělal něco? Neudělal. Může za nečinnost ÚOHS Putin? A dá se takovému úřadu potom věřit?

Podívejme se na prapodivnou a doposud nevysvětlenou katastrofu na řece Bečvě. Na řece v místě katastrofy tři nebo čtyři výpustě, 20. září 2020 otrava řeky kyanidem. Dosud nebylo nic hodnověrně vysvětlené. U katastrofy selhali prakticky všichni, kdo s tím měl co do činění. Od policie, přes povodí až po justici. Může za to Putin? Jak by to dokázal?

Nebo prapodivné Čapí hnízdo a soudy kolem něj. Jak dlouho už se ty soudy táhnou? A jak to, že jejich projednávání vychází s pravidelností střídání ročních období zrovna a ausgerechnet před klíčovými volbami? A jak to, že soudy trvají tak dlouho? Rok, dva, prosím, ale vždyť se to táhne prakticky už od počátku Babišovy politické kariéry. A nejde o Babiše, jde o tu nedůvěru v soudní stolici. Může si v ČR vlivná skupina objednat trestní stíhání? A může za tu nedůvěru v nezávislou justici Putin?

V České televizi i Českém rozhlase nejsou objektivní ani vyvážení. Svým výběrem hostů, tématy reportáží i celkovým vyzněním nevzbuzují důvěru. Démonizují se ti, kteří by se démonizovat měli, velebí se ti, kteří jsou svým světonázorem takovými proudy k velebení přímo určení. To jim tam dramaturgii dělá Putin?

A co třeba ceny telefonních služeb? Máme je jedny z nejdražších v celé Evropě. Samotný občan se proti tomu bránit nemůže. Od toho si vydržujeme stát, který musí umět nenasytné korporace řádně vychovat. V Polsku to umí. U nás ne, u nás to nejspíš řídí Putin.

Pokračovat bych mohl do nekonečna. Důvěra ve stát se nedá přikázat, tu musí stát budovat sám.

A pokud se jeho struktury rozpadají pod neschopností, nedůvěryhodností, očividným kamarádíčkováním těch správných vlivných s těmi správnými vlivnými, šikanou, záměrnou i nechtěnou neefektivností nebo třeba podlézavostí vůči korporacím, tak si může Foltýn ušoupat hlasivky, k ničemu to nebude. Je až ubohé, že Foltýn volá po „povinné“ důvěře ve státní struktury.

Připadá mi to jako poslední zoufalý výkřik systému před skokem do Macochy. Takhle se prostě důvěra nebuduje.

Co takhle začít pracovat na důvěryhodnosti státu, ne na násilném nucení obyvatel do důvěry vůči státu? To by, mám dojem, fungovalo daleko lépe. Znamená to víc práce, je to běh na dlouhou trať, ale pak stát získá skutečnou důvěru, ne jen tu Foltýnem vynucovanou.







Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.