Země, kde je nutno vyměnit voliče

Ladislav Pokorný
I přes mnohá varování ze strany demokratických českých politiků Slováci v demokracii opět propadli. Po sobotním Ficově volebním úspěchu je tak jedinou reálnou možností záchrany demokracie na Slovensku kompletní výměna voličů.

Nikdo nemůže říci, že slovenští voliči nebyli varováni z mnoha stran, v některých případech až důrazně upozorňováni, jak by měla jejich správná sobotní volba vypadat. Tato varování, upozornění a mnohé cenné rady zněly z celé řady demokratických států, také z Evropské unie a my můžeme být hrdí, že především z České republiky.

Avšak nejen čeští demokratičtí politici, ale i zodpovědná a hodnotová média opět správně vyhodnotila, že bratři Slováci potřebují podat pomocnou ruku a poučit se, co je pro ně správné a vhodné. Dobrou zkušenost s podobným českým patronátem nad svými volbami udělali Slováci např. již při prezidentských volbách, jejichž výsledek pak odpovídal zadání a Slovákům přinesl na celých pět let slušnou, důstojnou a hodnotově orientovanou prezidentku. Ta nyní sama Slováky varovala, že jim hrozí mentální odklon od Západu.

Vzhledem k výsledku nebude na škodu si některá rady a varování připomenout. Náš pan prezident jasně varoval, že některé Ficovy názory odpovídají ruské propagandě a že v případě Ficova vládnutí by se zhoršily vztahy mezi Českem a Slovenskem. Co na tom proboha nebylo Slovákům jasné?

Ministr Rakušan popřál Slovákům progresivní budoucnost, ne však „Smer“ do Ruska. Zřejmě bačové opět nepochopili.

A asi nejvýrazněji zvedla prst ministryně obrany Černochová, která na celé volby „koukala s obavou“ a svou obavu velmi výstižně formulovala tak, že „kdyby tady byly tendence, že by Slovensko snad mělo opustit prozápadní směr, my budeme první na ráně. To nesmíme dovolit.“

Samozřejmě, že to nesmíme dovolit a také nedovolíme. Jestli naši slovenští přátelé nejsou ještě sami schopni rozeznat, kudy se má ubírat jejich cesta a jaký má být jejich cíl, je třeba jim pomoci jejich liberální demokracii upevnit. A v případě potřeby i zachránit.

Stejně nezištně a se stejnou vervou naléhala na slovenské voliče naše zodpovědná a evropsky orientovaná média.

Stokrát byly na Slovensko vyslány signály, že

Fico
  • je jednoznačně proruský,
  • že odmítá migranty,
  • že je populista,
  • že nemá rád prezidentku Čaputovou,
  • že nenávidí demokratická média,
  • že nechce dodávat zbraně na Ukrajinu,
  • že zpochybňuje západní sankce vůči Rusku,
  • že se bojí vězení (s tímto odhalením ostatně přišel jeden z nejlepších a nejuvědomělejších místních blogerů), že se chce jen pomstít...
Lze jen želet, že ani jejich slova tentokrát nepadla pod Tatrami na úrodnou půdu.
Ukázalo se, že ruské hybridní válce už dnešní Slováci nejsou schopni vzdorovat, ba že už snad ani vzdorovat nechtějí.

Pak je ale třeba jasně říci: „Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť.“

A tak se nelze divit, že nejenom od nás, ale i z kanceláří evropských úředníků zní sborem jasné

ne

Slovenští občané zkrátka ještě nedorostli velikých úkolů a výzev, jež před občany Evropské unie staví liberálně demokratická společnost.

A nemylme se, může jít o nebezpečný precedens. V případě Maďarska jsme se snad mohli domnívat, že jde o přechodnou anomálii, která se časem vyřeší sama, ale jaké tendence sledujeme aktuálně v Polsku či (a nebojme se to jasně pojmenovat) i u nás? Dezoláti zdvíhají hlavy v Německu, ve Francii, dokonce i v zámoří.

U nás se sice podařilo zjednat v posledních parlamentních a prezidentských volbách jistou nápravu, ale vydržíme? Je tedy třeba začít uvažovat o komplexním řešení.

Za to, že tyto volby nedopadly ještě hůře, lze děkovat snad jen korespondenční volbě. To je samozřejmě výzvou a současně mementem pro naše liberálně demokratické politiky, aby s tím konečně pohnuli i u nás.

A právě na Slovensku se bude Evropská unie (nejlépe za podpory členských států NATO) muset odhodlat k ozdravnému zákroku, který sice může trochu bolet, který však pacienta zachrání.

V zásadě jedinou možností je kompletní výměna voličů, k další diskusi je samozřejmě intenzita, rychlost a razance celého procesu.

Jednou z okolností, která by mohla proces zkvalitnění voličského elektorátu na Slovensku povzbudit, je aktuálně velká výzva pro všechny státy Evropské unie, kterou představuje migrační vlna. Noví příchozí nejsou svázáni zdejšími tradicemi, zdejším dědictvím minulosti, nejsou zatíženi předsudky. Jsou připraveni se ztotožnit s hodnotami liberální demokracie. Pojďme tedy i s naším přispěním pomoci nejprve na Slovensku (a později i jinde) napravit, co se tam pokazilo. A dlouho neváhejme.


Situace je vážná.



1 komentář:

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.