Zmatená Amerika

Zatímco tento článek se dotkne války na Ukrajině, je více o USA a Bidenově administrativě a o tom, jak se vyrovnají se svou porážkou ve válce proti Rusku.

Okamžik Washingtonu, kdy si uvědomí porážku na Ukrajině a její důsledky, ještě nenastal.

Ve svém posledním článku (archivu) Seymour Hersh informuje o stavu války a o významných rozdílech v názorech mezi americkými zpravodajskými službami:

V americké zpravodajské komunitě existují významné elementy, spoléhající se na zprávy z terénu a technické zpravodajství, které věří, že demoralizovaná ukrajinská armáda se vzdala možnosti překonat těžce zaminované třístupňové ruské obranné linie a přenést válku na Krym a čtyři oblasti obsazené a anektované Ruskem. Realita je taková, že otlučená armáda Volodymyra Zelenského už nemá šanci na vítězství.

Válka pokračuje, jak mi řekl úředník s přístupem k aktuálním zpravodajským informacím, protože Zelenskyj trvá na tom, že musí. V jeho sídle ani v Bidenově Bílém domě se nediskutuje o příměří a nemá zájem o rozhovory, které by mohly vést k ukončení masakru. "Jsou to všechno lži," řekl tento činitel, když hovořil o ukrajinských tvrzeních o postupném pokroku v ofenzivě, která utrpěla ohromující ztráty, zatímco získala půdu pod nohama v několika roztroušených oblastech, které ukrajinská armáda měří v metrech týdně.
...
Americký zpravodajský důstojník, se kterým jsem mluvil, strávil první roky své kariéry prací proti sovětské agresi a špionáži, respektuje Putinův intelekt, ale pohrdá jeho rozhodnutím jít do války s Ukrajinou a iniciovat smrt a destrukci, kterou válka přináší. Ale jak mi řekl: "Válka skončila. Rusko vyhrálo. Žádná ukrajinská ofenzíva už neexistuje, ale Bílý dům a americká média musí pokračovat ve lži.

"Pravdou je, že pokud by ukrajinská armáda dostala rozkaz pokračovat v útoku, vzbouřila by se. Vojáci už nejsou ochotni umírat, ale to se nehodí k BS, jejímž autorem je Bidenův Bílý dům."

Rozdíly mezi současnou CIA a více neokonzervativní Obrannou zpravodajskou agenturou se vztahují i na jejich pohled na Čínu:

Vedlejším produktem nepřátelství neokonzervativců Bidenovy administrativy vůči Rusku a Číně – ilustrovaným poznámkami ministra zahraničí Tonyho Blinkena, který opakovaně prohlásil, že v současné době nebude souhlasit s příměřím na Ukrajině – je významný rozkol ve zpravodajské komunitě. Jednou z obětí jsou tajné odhady národních zpravodajských služeb, které vymezují parametry americké zahraniční politiky po celá desetiletí. Některé klíčové úřady v CIA se v mnoha případech odmítly účastnit procesu NIE kvůli hlubokému politickému nesouhlasu s agresivní zahraniční politikou administrativy. Jeden nedávný neúspěch se týkal plánovaného NIE, který se zabýval výsledkem čínského útoku na Tchaj-wan.

Po mnoho týdnů jsem informoval o dlouhodobých neshodách mezi CIA a dalšími složkami zpravodajské komunity ohledně prognózy současné války na Ukrajině. Analytici CIA jsou konzistentně mnohem skeptičtější než jejich protějšky v Obranné zpravodajské agentuře (DIA) ohledně vyhlídek na úspěch na Ukrajině. Americká média tento spor ignorují, ale londýnský Economist, jehož dobře informovaní reportéři nedostávají žádné informace, nikoliv.

DIA stále říká, že ukrajinská armáda má šanci, i když malou, prolomit ruské linie. Zdá se, že Bílý dům tomu stále věří. CIA ví, že Ukrajina skončila.

Alastair Crookerozhovoru (vid) se soudcem Napolitanem říká, že okamžik pravdy přijde až v listopadu.

Ale co se stane, až všichni uznají a uznají – byť jen mlčky, že válka proti Rusku selhala?

Michael Brenner tvrdí, že USA se nemohou vypořádat s porážkou:

Ukrajina dnes utrpěla obrovské ztráty ještě většího (poměrného) rozsahu [než německý Wehrmacht v bitvě u Kurska], aniž by dosáhla významných územních zisků, neschopná dosáhnout ani první vrstvy Surovikinovy linie. To uvolní cestu do Dněpru a dále pro ruskou armádu o síle 600 000 mužů vybavenou zbraněmi, které se vyrovnají tomu, co Západ poskytl Ukrajině. Proto je Moskva připravena využít své rozhodující výhody do té míry, že bude moci diktovat podmínky Kyjevu, Washingtonu, Bruselu a spol.
Bidenova administrativa takovou eventualitu neplánuje, stejně jako její poslušné evropské vlády. Jejich odloučení od reality učiní tento stav věcí ještě více ohromujícím - a k vzteku. Bez nápadů se budou potácet. Jak budou reagovat, není známo. Můžeme s jistotou říci jednu věc: kolektivní Západ, a zejména USA, utrpí těžkou porážku. Vyrovnání se s touto pravdou se stane hlavním úkolem podnikání.
Zde je nabídka možností pro jeho zpracování:
Předefinujte, co znamená porážka, vítězství, neúspěch, úspěch, prohra, zisk. Existuje nový příběh, který je naskriptován tak, aby zdůraznil tyto diskusní body: ...
...
Tento příběh již byl vysílán v projevech amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, ministra obrany Lloyda Austina a úřadující náměstkyně ministra zahraničí Victorie Nulandové. Jeho cílovou skupinou je americká veřejnost; Nikdo mimo kolektivní Západ to však nekupuje – ať už Washington zaregistroval tento fakt diplomatického života nebo ne.

Zpětně snižte cíle a sázky
...
Kultivujte amnézii
...
Další: Čína
...

Je pravděpodobné, že administrativa využije všech čtyř možností, aby bolest a vzpomínka na porážku zmizely:

Vyhlašte vítězství nad Ruskem, protože Rusko bylo zastaveno na hranicích s Polskem. Pak zapomeňte na všechny detaily a důsledky a vykročte směrem k válce proti Číně.

To by mohlo skončit katastrofálně.

Přesun ohniska od Ruska v Evropě k Číně v Asii není ani tak mechanismem pro vyrovnání se s porážkou, jako spíše patologickou reakcí země, která s pocitem sžíravého pocitu slábnoucí zdatnosti nedokáže udělat nic jiného, než se pokusit o poslední pokus dokázat sama sobě, že má stále ty správné věci – protože žít bez tohoto vznešeného pocitu sebe sama je nesnesitelné.
...
USA měly štěstí, v případě Vietnamu, že dominantní postavení Spojených států ve světě mimo sovětský blok a ČLR jim umožnilo udržet si respekt, postavení a vliv.

Věci se však nyní změnily. Relativní síla USA ve všech oblastech je slabší, silné odstředivé síly po celém světě vytvářejí rozptyl moci, vůle a výhledu mezi ostatními státy. Fenomén BRIC je konkrétním ztělesněním této reality.

Proto se výsady Spojených států zužují, jejich schopnost utvářet globální systém v souladu s jejich myšlenkami a zájmy je stále více zpochybňována a prémie je kladena na diplomacii řádu, který se zdá být mimo jejich současné schopnosti.

USA jsou zmatené.

Hlavní kanceláře CIA si podle Hershe uvědomily nebezpečí takových plánů. To může být důvod, proč neformální mluvčí CIA David Ignatius a další napsali, že Biden by měl odstoupit.

Pokud tak neučiní, neokonzervativci kolem něj budou mít velkou motivaci k tomu, aby se s Čínou pohnuli co nejrychleji. Vzhledem k tomu, že Biden bude mít potíže s vítězstvím ve volbách v příštím roce, potřebuje nějaký cíl, který může zemi sjednotit. Válka, o které může tvrdit, že ji USA vyhrají, je jednou z nich. Následovat budou nepřátelské námořní výměny s Čínou.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.