Krysaři

Jerome
Tak si říkám, jestli v budoucnu zase nebude populární samizdat nebo nějaká jiná forma předávání informací. Jsme totálně digitální generace, takže si nedokážu vůbec představit, jak šířit informace v takové míře, jako teď, aniž bych používal internet. Na radio a TV má monopol stát.

Napadá mě leda to, že by budoucí bloggeři používali zahraniční platformy a k procházení internetu používali onion router, případně jinou formu krytí. Nicméně všechno je prolomitelné.

Spíš si říkám, jaké asi budou sankce za šíření kacířských názorů ?? Upalování už není 400 let v kurzu, provaz se tady už 33 let nedělá; fízlování, šikana a brutální výslechy zatím ještě nikdo neoprášil a stará dobrá dehonestace a mediální bombardování jsou sice pořád v kurzu, ale tím se spíš ničí politici než řadoví občané. Na plebs je potřeba něco jiného.

Dnešní vlády mají jiné mechanismy, takové, které elegantně udržují iluzi svobody a demokracie. Je to větší opium než náboženství, jak kdysi řekl jeden známý filozof. Plné supermarkety, levné dovolené, Netflix, Ulice a Disney se Steamem udělají pro psychickou pohodu a potlačení nepokojů víc než 40 tanků a 1500 vojáků (kdo by tu verbež vojenskou furt platil ??). Vím to dobře, sám jsem se tím opíjel ( a opíjím).

Blížíme se do fáze intelektuálního digitálního koncentráku.
S rozvojem 5 G sítí a ještě vyšších generací sítí budete ještě více sledovatelní než teď. Samozřejmě, sledování nebudou dělat domovníci nebo místní práskači..to je složitý, stojí to peníze, musíš znát jejich loajalitu, atd…Budou tě totiž sledovat algoritmy a AI (artificial ingelligence = umělá inteligence), které už uvědomí příslušné orgány, jež mají na starosti blaho občanů.

Budou tě sledovat v kanclu, co děláš o pauzách a na co koukáš.
Budou tě sledovat, doma, jestli koukáš, jak správný spořádaný občan na ČT 24 , nebo jestli koukáš raději na porno, případně na pohádky (v tom prvním se na konci nevezmou, v tom druhém se na konci vezmou).
Budou na tebe čumět, i když budeš skladník ve velkoskladě- jeden z posledních, jehož účel je servisovat automatickou linku, jezdit s ještěrkou, a zcela výjimeční ručně s paleťákem vyložit příliš úzký kontejner…Co kdyby jsi se náhodou zašíval na hajzlu nebo v kuřárně- to by ti pak strhli z platu, kdybys překonal předepsanou půlhodinku a navíc by ti zvedli zdravotní pojištění, protože ty, syčáku, kouříš !!??
Budou tě sledovat, jestli jsi náhodu nejel v autě 150 km/h, aby ti když tak mohli napařit pokutu, zvýšit havarijní pojištění a o 2% zvýšit ekologickou daň za to, že jsi jezdil osobním vozidlem a mimo jiné taky za to, že dejcháš, vyfukuješ CO2 a tím pádem parazituješ na planetě Zemi.

Nakonec bude pro jakýkoliv mobil nebo digitální pomocníček platit to, co řekl Gandalf Sarumanovi ve filmu Pán prstenů: Společenstvo prstenu, když si prohlíželi křišťálovou kouli (Palantir), která umožňovala vidět cokoliv a kdykoliv : „Palantir je nebezpečný nástroj Sarumane, nevíme, kdo jiný se také kouká.“
V našich kapsách a domácnostech jsou tísíce takových „Palantirů.“

Nakonec to bude tak, jak zpívají Kabáti: „Kdo kejval, v klidu žil.“

P.S.: Až budou jednou archeologové vykopávat pozůstatky naší doby, tak z nás zbude jenom zmumifikovaný iPhone a igelitka z Kauflandu nebo Wallmartu.   
Budou si říkat, co, že jsme to asi dělali a jak je možný, že jsme to takhle dopracovali a strčili dobrovolně a s radostí hlavu do oprátky ?? !!
Budou si nad tím lámat hlavu celé týmy historických sociologů a behaviorálních psychologů. Možná dojde k přepracování novely Krysař, kde borec s flétnou zhypnotizoval a zahubil město skokem ze skály……
Bude totiž potřeba vyměnit flétnu za smartphone.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Email mě upozorní na Váš komentář. Díky za trpělivost.